HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88

Kalkulatory dietetyczne

Dzięki kalkulatorom dietetycznym możesz śledzić efekty stosowanej przez siebie diety. Przecież sukcesy mobilizują, a odchudzanie z dietą pudełkową WygodnaDieta.pl to gwarancja powodzenia! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestaw kalkulatorów, które pozwolą Ci na bieżąco kontrolować stan wagi i cieszyć się każdym etapem przybliżającym Cię do wymarzonego celu.

Z podobnych algorytmów korzystają dietetycy we wstępnym wywiadzie z pacjentem. Teraz te profesjonalne narzędzia udostępniamy Ci do samodzielnego użytku. Pamiętaj! Aby mieć pełny obraz sytuacji najlepiej przeprowadź obliczenia na wszystkich kalkulatorach, gdyż pojedyncze wyniki wskazują jedynie poszczególne parametry. Przypominamy, że odchudzanie z WygodnaDieta.pl to także stały dostęp do specjalistycznych konsultacji - jeżeli więc otrzymane wyniki Cię niepokoją lub ich nie rozumiesz, skontaktuj się z naszymi dietetykami!

Zastanawiasz się, czy Twoja masa ciała jest w normie? Pomocny może okazać się wskaźnik BMI, który określi zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie wiesz jak obliczyć BMI? Skorzystaj z naszego kalkulatora lub podziel swoją aktualną masę ciała przez wzrost w metrach do kwadratu. 

A może potrzeba nam więcej aktywności fizycznej pozwalającej na lepsze spalanie kalorii? Stosując poniższe kalkulatory z pewnością będzie nam łatwiej określić, co zmienić w swojej diecie i jak lepiej spożytkować dostarczane ciału każdego dnia kalorie.

Kalkulator BMI

kg
cm
Opis działania »

Kalkulator WHR

    Kobieta     Mężczyzna
cm
cm
Opis działania »

Kalkulator AMR

Aktywność fizyczna / Czas (min/dzień)
 
Opis działania »

Kalkulator BMR

    Kobieta     Mężczyzna
lat
cm
kg
Opis działania »

Kalkulator TER

kalorii / dzień
kalorii / dzień
Opis działania »
 

Kalkulator BMI - Jest to jeden z najpopularniejszych kalkulatorów stosowanych przez dietetyków. BMI (ang. body mass index) to inaczej wskaźnik masy ciała, który dotyczy zależności między masą i wzrostem. Wzór na obliczenie BMI nie jest skomplikowany - masę ciała (kg) dzielimy przez kwadrat wysokości (m). Nieprawidłowe BMI to sygnał, by lepiej przyjrzeć się swojej diecie i nawykom żywieniowym. Dzięki temu kalkulatorowi łatwo sprawdzisz czy zagraża Ci nadwaga lub otyłość. BMI to pożyteczne narzędzie, jednak istnieją przypadki, gdy przestaje być wiarygodne - należą do nich: ciąża, umięśnione ciało, dojrzewanie (ciągły wzrost).

Kalkulator WHR - Kalkulator WHR (Waist To Hip Ratio - stosunek obwodu talii do obwodu bioder) to jeden ze sposobów określania otyłości i nadwagi, a także narzędzie do opisu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Polega on na określaniu proporcji obwodu talii do obwodu bioder, przy czym wskaźnik ten przybiera różne wartości u kobiet i mężczyzn. Kobiety powinny mierzyć obwód talii w połowie odległości między dolnym brzegiem łuku żebrowego a górnym brzegiem talerza kości biodrowej, natomiast biodra kobiet mierzy się w miejscu ich najszerszego obwodu - wskaźnik WHR powinien wynieść ok. 0,8. Mężczyźni mierzą obwód talii na wysokości pępka, biodra na poziomie górnego końca kości biodrowej, a kalkulator WHR powinien być na poziomie 1 lub zbliżonym do niego.

Kalkulator WHR służy do określenia stopnia nadwagi lub otyłości oraz ryzyka wystąpienia towarzyszących im schorzeń (np. cukrzycy, choroby wieńcowej itp.). Kalkulator WHR pozwala również na określenie typu otyłości: brzusznej, zwanej też androidalną, lub pośladkowo-udowej (ginoidalnej). Otyłość brzuszna występuje przy nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej w okolicach talii, a pośladkowo-udowa w okolicach bioder – a właśnie w tych obszarach mierzy się wskaźniki WHR.

Kalkulator AMR - Przy pomocy kalkulatora AMR (Active Metabolic Rate - czynna przemiana materii) mierzy się tę ilość energii, którą człowiek spala podczas wykonywania różnego typu aktywności fizycznych. Kalkulator AMR oznacza zatem czynną przemianę materii, co odróżnia go od kalkulatora BMR mierzącego podstawowe zapotrzebowanie na energię niezbędną do wykonywania najważniejszych czynności życiowych. Przy pomocy AMR będziemy wyliczać, jak dużo kalorii spalamy przy uprawianiu sportu i wysiłku przekraczającym minimum mierzone przez BMR.

Kalkulator BMR - Ten kalkulator służy do mierzenia ilości energii podanej w kaloriach, którą organizm zużywa na podstawowe czynności życiowe takie jak oddychanie, praca serca, utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz przemiana materii. Dlatego też kalkulator BMR (Basal Metabolic Rate - podstawowa przemiana materii) jest dokładnym przeciwieństwem kalkulatora AMR, a oba sposoby mierzenia ilości spalanej energii wzajemnie się dopełniają.

Kalkulator TER - Najprościej rzecz ujmując, kalkulator TER (Total Energy Requirement - całkowite zapotrzebowanie na energię) to suma kalkulatorów AMR i BMR. Oznacza on całkowitą ilość energii spożytkowanej przez organizm w ciągu doby - tej spalanej podczas wysiłku fizycznego i tej, która zapewnia właściwe funkcjonowanie czynności życiowych. Dzięki kalkulatorowi TER jesteśmy w stanie określić, czy w naszej diecie konieczne jest wprowadzenie zmian (np. zwiększenie lub zmniejszenie kaloryczności posiłków).

×