HACCP – Certyfikat
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
dieta dla mężczyzn
22.06.2018

Dieta dla mężczyzn: na co zwracać uwagę

Czy istnieje dieta dla mężczyzn?

Ogólnie przyjęte zasady zdrowego stylu życia są takie same w przypadku obu płci. Wybór jak najmniej przetworzonego jedzenia, spożywanie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu i aktywność fizyczna przyniosą korzystne rezultaty. Dieta mężczyzn i kobiet nie powinna być jednak dokładnie taka sama. Istnieje szereg produktów, na które szczególną uwagę powinni zwrócić panowie. Są też składniki, które choć przynoszą wiele korzyści dla zdrowia płci pięknej, nie powinny być spożywane w nadmiarze przez mężczyzn.

Podstawowa różnica pomiędzy dietą dla obu płci wynika z ich odmiennej budowy anatomicznej. Z reguły masa mięśniowa w przypadku panów jest większa niż u kobiet. Z tego powodu spalają oni więcej energii. Dieta mężczyzn powinna być zatem bardziej kaloryczna i bogatsza w białko. Ich organizm nie ma również tendencji do zatrzymywania wody, jednak znacznie łatwiej gromadzi tkankę tłuszczową.

Jakich produktów nie powinno zabraknąć w diecie mężczyzny?

  • Tłuste ryby (np. łosoś, węgorz, pstrąg): bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, które zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krwionośnego. Są także świetnym źródłem witaminy D, na której niedobór mężczyźni cierpią znacznie częściej niż kobiety. Warto sięgać po nie przynajmniej dwa razy w tygodniu.
  •  
  • Brokuły: to nie tylko bogate źródło witaminy C, wapnia, żelaza i potasu. To warzywo zawiera także substancje, które blokują przekształcanie testosteronu w estrogen, co w przypadku mężczyzn ma kluczowe znaczenie. Ponadto chronią przed nadciśnieniem i pomagają zachować mocne stawy.
  • Pomidory: są bogate w likopen, czyli substancję o silnym działaniu antynowotworowym, szczególnie skutecznym w przypadku komórek raka prostaty. Mają również zbawienny wpływ na męską płodność i wspomagają walkę z chorobami układu krwionośnego. Zaleca się spożywanie minimum 200 gramów pomidorowych przetworów tygodniowo.
  • Owoce jagodowe (jagody, borówki, truskawki): obfitują w duże ilości witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów. Regularnie spożywane zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę i obniżają poziom cholesterolu. Mają właściwości antynowotworowe, pomagają zapobiegać między innymi rozwojowi raka prostaty i jelita grubego.

dieta dla mężczyzn

Produkty, które mężczyźni powinni ograniczyć:

  • Soja i jej przetwory: jest świetnym źródłem białka i skutecznie pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Mężczyźni nie powinni jednak spożywać jej w nadmiarze, ponieważ zawiera fitoestrogeny, czyli związki roślinne, które działają podobnie do żeńskich hormonów płciowych. Jedzenie zbyt dużych ilości soi może przyczynić się do problemów z płodnością.
  • Alkohol: zaburza wytwarzanie testosteronu. Przyczynia się też do zbyt wysokiego poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu we krwi, a ten z kolei wpływa na nasilenie degradacji białek mięśniowych. Ponadto alkohol niszczy trzustkę, powoduje stłuszczenie wątroby i jest odpowiedzialny za problemy z pamięcią i koncentracją.
  • Słodycze: zbyt wysokie spożycie węglowodanów prostych jest główną przyczyną otyłości. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety narażeni są na wynikające z niej dolegliwości, takie jak miażdżyca, nadciśnienie i choroby serca. Duża ilość cukru może zaburzyć także proces wytwarzania testosteronu.
  • Tłuste mięsa: często uważane są za najlepsze źródło białka w diecie mężczyzn. Zawierają jednak ogromne ilości niezdrowego tłuszczu, który może przyczynić się do rozwoju chorób serca i nadciśnienia. Nie znaczy to, że należy całkowicie wyeliminować je z diety. Ograniczenie ich spożywania do jednego razu w tygodniu w zupełności wystarczy.
  • Fast foody i gotowe produkty: zazwyczaj pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych, zawierają mnóstwo soli, szkodliwych tłuszczów i węglowodanów prostych. Spożywane w nadmiarze mogą być powodem rozwoju wielu chorób. Jeśli sięgasz po nie, ponieważ nie umiesz lub nie masz czasu na gotowanie, zastanów się nad zamówieniem cateringu dietetycznego. Dobrana specjalnie pod Twoje potrzeby dieta pudełkowa pozwoli Ci zaoszczędzić czas, a Ty będziesz mógł cieszyć się smacznymi i zdrowymi posiłkami każdego dnia.
×