Japońska dieta wodna - na czym polega? Zasady i efekty stosowania diety wodnej

japońska dieta wodna co to jest i czy odchudza

Każdy wie, że regularne spożywanie wody ma kluczowane znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety nie każdy pamięta o tym, by wypić szklankę wody co najmniej osiem razy dzienne. Ciekawą metodą na zwiększenie ilości spożywanej wody może być stosowanie się do zasad japońskiej diety wodnej. Jakie są założenia diety wodnej i efekty jej stosowania? Jaką wodę należy pić? W poniższym artykule znajdziesz zbiór przydatnych informacji na temat japońskiej diety wodnej. Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Czym jest japońska dieta wodna?
 2. 3 zasady japońskiej diety wodnej, czyli rytuału picia wody
  • Picie wody o poranku
  • Picie wody w ciągu dnia pomiędzy posiłkami
  • Picie wody przed snem 
  • Jaką wodę pić podczas stosowania japońskiej diety wodnej?
 3. Co daje regularne picie wody?
 4. Objawy niedoboru wody
 5. Efekty japońskiej diety wodnej. Czy odchudza?

Czym jest japońska dieta wodna?

Japońska dieta wodna (JDW) brzmi jak kolejna dieta cud, której stosowanie ma skutkować szybkim ubytkiem nadmiernej masy ciała i oczyszczeniem organizmu z toksyn. Nazwa na pierwszy rzut oka wskazuje, że codzienny jadłospis powinien eliminować wszelką żywność, natomiast opierać się wyłącznie na piciu czystej wody. Słowo "dieta" jest w tym przypadku sporym nadużyciem, które niepotrzebnie wprowadza czytelnika w błąd. Dlaczego? Ponieważ japońska dieta wodna to nie kolejna dieta odchudzająca, a zbiór zasad dotyczących świadomego picia wody. Nie wymaga ograniczania jedzenia, co więcej nie przedstawia wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania czy sposobu komponowania posiłków. Skupia się na piciu odpowiednich ilości wody w ciągu dnia, a także wskazuje kiedy najlepiej pić wodę. 

japońska dieta wodna - czym jest

Celem japońskiej diety wodnej jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu, które jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Woda stanowi bowiem, aż 60% masy ciała dorosłego człowieka. Nawet niewielkie niedobory skutkują gorszą koncentracją, a znaczne mogą prowadzić do omdleń czy zaburzeń świadomości. Jakie są zasady wodnej diety japońskiej i czy warto wprowadzić je do swojej rutyny?

3 zasady japońskiej diety wodnej, czyli rytuału picia wody

Zasady japońskiej diety wodnej są ukierunkowane na zapewnieniu prawidłowego nawodnienia organizmu. Mają jednocześnie pomóc w wyrobieniu pożytecznego nawyku picia wody. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze zasady JDW, czyli japońskiej diety wodnej.

Picie wody o poranku

Zwolennicy japońskiej diety wodnej zalecają rozpoczęcie dnia od wypicia 2-3 szklanek wody na czczo, czyli ok. 650 ml. Następnie należy odczekać ok. 20 minut, by po tym czasie zjeść zdrowe i zbilansowane śniadanie. Jeśli dopiero wdrażasz nawyk regularnego picia wody, wypicie takiej ilości wody może być niemałym wyzwaniem. Dlatego zacznij od mniejszych porcji, systematycznie zwiększając ilość wypijanej wody do 2-3 szklanek o poranku. Płyn możesz wzbogacić szczyptą soli. 

Picie wody w ciągu dnia pomiędzy posiłkami

Zgodnie z zasadami japońskiej diety wodnej płyny w ciągu dnia należy pić w konkretnych odstępach czasu w odniesieniu do spożywanych posiłków. Wodę zaleca się pić ok. 20-30 minut przed jedzeniem. Następnie po posiłku, należy odczekać ok. 1,5-2 h, zanim sięgniemy po picie. Warto podkreślić, że wypełnienie żołądka wodą nie długo przed jedzeniem sprawia, że prawdopodobnie sięgniemy po mniejszą porcję. Woda, wypełniając przewód pokarmowy może sprawić, że szybciej poczujemy nasycenie podczas jedzenia. To trik, który warto wprowadzić do codzienności stosując dietę odchudzającą. Może pomóc w wygenerowaniu lub utrzymaniu deficytu kalorycznego, który jest niezbędny do redukcji masy ciała.

Picie wody przed snem 

Zasady diety wodnej uwzględniają również wypicie szklanki ciepłej wody przed snem. Pozwoli to utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie nocnego wypoczynku. Warto pamiętać o tym, by na noc nie wypijać dużych porcji wody. Może to skutkować nocnymi wybudzeniami, aby skorzystać z toalety. Pogarsza to jakość snu, a tym samym samopoczucie.

Jaką wodę pić podczas stosowania japońskiej diety wodnej?

Stosując się do zasad japońskiej diety wodnej, należy wybierać wodę jako główne źródło płynów w ciągu dnia. Zaleca się zrezygnować z picia soków, słodkich napojów oraz napojów energetyzujących. Do wyboru mamy wody o różnej zawartości składników mineralnych również w wersjach z gazem lub bez. Warto wybrać wodę, której smak najbardziej odpowiada naszym indywidualnym preferencjom.  

Co daje regularne picie wody?

Odpowiednie nawodnienie daje szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Woda jest substancją, która w ciele człowieka występuje w największej ilości. U niemowląt i dzieci stanowi ok. 75 % masy ciała, a u osób starszych już ok. 50-55%. Jej zawartość w organizmie zależy od wieku, płci i składu ciała, czyli procentowej zawartości tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Osoby z większą zawartością tkanki mięśniowej mają więcej wody w ciele.

japońska dieta wodna - co daje picie wody

Woda jest niezbędna do zachodzenia wszystkich procesów życiowych. Buduje każdą komórkę i tkankę naszego ciała – krew, soki trawienne, mięśnie, narządy, tkankę tłuszczową i mięśniową, skórę, mózg, a nawet kości! Jest rozpuszczalnikiem niektórych witamin, składników mineralnych, elektrolitów czy antyoksydantów. Woda służy do transportu składników odżywczych w organizmie, dzięki czemu zostają dostarczone do wszystkich komórek ciała. Jednocześnie zabiera zbędne produkty przemiany materii, które są usuwane z organizmu m.in. wraz z moczem. 

Woda jest niezbędna do regulowania temperatury ciała. Ponieważ tworzy pot wykorzystywany do ochładzania organizmu w ciepłe dni lub podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Uczestniczy w procesach trawienia, gdyż stanowi ważny składnik śliny i soków trawiennych. Ponadto rozmiękcza pokarm, ułatwiając jego strawienie. Zapewnia prawidłowe działanie błonnika pokarmowego, który chłonie wodę i wówczas pełni swoje właściwości np. pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Błonnik pokarmowy zwiększa objętość masy kałowej, a woda ułatwia jej przesuwanie się w przewodzie pokarmowym regulując, rytm wypróżnień. Ponadto przyczynia się do nawilżenia błon śluzowych oraz skóry, zapewniając jej sprężystość i elastyczność. 

Objawy niedoboru wody

Uśrednione zapotrzebowanie organizmu osoby dorosłej na wodę to 2 litry dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn. (Jeżeli chcesz dowiedzieć się dokładniej, ile pić wody przy Twoich parametrach, zapraszamy do naszego kalkulatora wody.) 
Warto podkreślić, że duże znaczenie w kontekście odpowiedniego nawodnienia ma odpowiednie spożycie soli wraz z dietą. Oznacza to optymalną ilość soli w diecie, a więc ani zbyt niską, ani zbyt wysoką. Zgodnie z zaleceniami WHO dzienne spożycie soli ze wszystkich źródeł powinno wynosić do 5 gramów, co odpowiada płaskiej łyżeczce. 

O odpowiednim nawodnieniu organizmu świadczy jasno-słomkowe zabarwienie moczu. Gdy organizm otrzymuje zbyt mało płynów lub traci je w nadmiernych ilościach (np. w wyniku gorączki), kolor moczu staje się ciemniejszy. Przy odwodnieniu skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta, a błony śluzowe przesuszone. Mogą wystąpić obrzęki, jako mechanizm chroniący przed nadmierną utratą wody, problemy trawienne czy zaparcia. Organizm produkuje też mniej potu, co zaburza termoregulację. Gorzej funkcjonuje układ nerwowy i krążenia, co objawia się pogorszoną koncentracją, bólem głowy, opóźnionym reagowaniem na bodźce

Już nawet niewielkie niedobory wody (rzędu 1-2%) manifestują się gorszym samopoczuciem. Niedobór wody rzędu 20% może doprowadzić do śmierci.

Efekty japońskiej diety wodnej. Czy odchudza?

japońska dieta wodna - wpływ na odchudzanie

Dieta japońska wodna z zasady nie jest dietą odchudzającą. Jej zalecenia dotyczą spożywania odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia i w konkretnych odstępach czasowych od spożywania pokarmu. Nie mniej dieta wodna może wspomóc proces odchudzania. Organizm niejednokrotnie myli uczucie głodu z uczuciem pragnienia. Dlatego zapewniając ciału prawidłową ilość płynów, łatwiej odczytywać sygnały płynące z ciała. Wypicie wody przed posiłkiem wypełnia przewód pokarmowy, dzięki czemu po jedzeniu dłużej odczuwamy sytość. Może to ułatwić zachowanie deficytu kalorycznego, który jest niezbędny do odchudzania. Ponadto w przypadku osób, które dotychczas spożywały soki lub napoje gazowane, zastąpienie ich bezkaloryczną wodą powoduje przyjmowanie wraz z dietą mniej kalorii. Przy zachowaniu tej samej diety, może doprowadzić to do obniżenia masy ciała.

Zobacz również:  Co jeść, żeby lepiej spać?

Japoński rytuał picia wody to ciekawy sposób na spożywanie większej ilości wody. Wiele osób nie ma w zwyczaju sięgania po wodę, a jej znaczenie dla zdrowia jest ogromne. Rytuał picia wody można wprowadzić do codzienności małymi krokami. Będzie doskonałym uzupełnieniem dla zdrowej diety.

Jeżeli zależy Ci na odchudzaniu, zachęcamy do zapoznania się z naszymi dietami. W bogatej ofercie znajdziesz m.in. dietę pudełkową wegetariańską, dietę pudełkową ketogeniczną, o niskim indeksie glikemicznym i wiele więcej. Nie wiesz która dieta będzie odpowiednia dla Cebie? Zadzwoń do nas, nasz dietetyk pomoże w dobraniu diety i jej kaloryczności do Twoich potrzeb.

 


Bibliografia:
1. Idasiak-Piechocka I.: Odwodnienie – patofizjologia i klinika. Forum Nefrologiczne 2012, 5, 1.
2. Ciborowska H. Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL, Warszawa 2016. 

 

Kobieta je danie z łososiem
Przepisy, Ciekawostki
15.05.2024

Dieta samuraja – zasady, efekty oraz przykładowy jadłospis

Dieta samuraja cieszy się popularnością głównie u osób chcących stracić na wadze i lepiej się odżywiać. Stanowi odmianę diety paleo i opiera się w dużej mierze na modelu żywienia, który stosują wyspiarze z Okinawy. Czy dieta samuraja jest zdrowa dla organizmu i czy wpływa korzystnie na sylwetkę? Dowiedz się o niej więcej i sprawdź przykładowe przepisy diety samuraja.

Dieta samuraja – zasady, efekty oraz przykładowy jadłospis
Osoba pisze notatki dotyczące diety
Przepisy, Ciekawostki
14.05.2024

Dieta SCD – jak wygląda dieta specyficznych węglowodanów?

W ostatnich latach dieta SCD (dieta specyficznych węglowodanów) zyskuje na popularności, a badań oceniających jej skuteczność w wybranych jednostkach chorobowych wciąż przybywa. Co to jest dieta SCD i jak wpływa na organizm? Przedstawiamy, jakie są zasady diety SCD, jakie efekty daje stosowanie tego modelu odżywiania i jakie sprawdzone przepisy diety SCD warto poznać, chcąc skomponować jadłospis.

Dieta SCD – jak wygląda dieta specyficznych węglowodanów?
Kobieta trzyma się za brzuch z bólu
Przepisy, Porady dietetyka
08.05.2024

Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Helicobacter pylori to bakteria, która infekuje żołądek i może powodować pewne problemy zdrowotne. Szacuje się, że zakażenie dotyczy połowy ludzi na świecie​​. Jeśli zmagasz się z problemami żołądkowymi związanymi z infekcją, dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy Helicobacter pylori. Produkty wskazane i zakazane oraz przykładowy jadłospis znajdziesz w niniejszym artykule.

Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję