HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
21.12.2020

Przepis na łazanki z grzybami

Łazanki to znane polskie danie, które w niektórych domach pojawia się na wigilijnym stole. Jest ono dość łatwe w przygotowaniu, syte, a odpowiednio przyrządzone, niezwykle smaczne. Zobaczmy, jak zrobić pyszne domowe łazanki z grzybami.

Łazanki – krótka historia dania w Polsce

Łazanki uważane są za typową polską potrawę. Jednak źródła historyczne informują, że danie to przyszło do nas z Włoch, gdzie makaron stanowi jeden z głównych składników w kuchni. Łazanki miały przywędrować do nas za sprawą Bony Sforzy, żony Zygmunta I Starego.

Makaron łazankowy

Nazwa kwadratowego makaronu pochodzi prawdopodobnie od włoskiego lasagne. Dla Polaków jest to jedyny rodzaj makaronu, który nadaje się do łazanek i sprawia, że charakteryzują się one oryginalnym smakiem i odpowiednią konsystencją.

Łazanki w Polsce – jak przyrządzamy tę potrawę?

Aktualnie polskie łazanki przyrządzane są najczęściej z kiszoną kapustą oraz grzybami. W każdym gospodarstwie domowym mogą panować inne zwyczajne, dotyczące przygotowywania tej potrawy, jednak makaron, kapusta oraz grzyby, są standerdem, który spotkamy praktycznie wszędzie. Warto pamiętać o właściwościach prozdrowotnych kapusty kiszonej – jest ona bogatym źródłem witamin, m.in. C, A, E, K, witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak magnez czy potas. Jest również naturalnym probiotykiem – dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego, kapusta kiszona korzystnie wpływa na układ pokarmowy i proces trawienia. Ponadto jest źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.

Kapusta kiszona - Łazanki z grzybami

Co ciekawe, łazanki, które znane są w naszym kraju od XVI wieku, początkowo przyrządzane były nieco inaczej. Różnica polegała przede wszystkim na formie podawania potrawy. Dzisiaj makaron mieszamy z kapustą i dodatkami, a kiedyś był on nakładany warstwowo, naprzemiennie z farszem, co poprzypominało nieco przygotowywanie włoskiej lasagne.

W książkach kucharskich znajdziemy również inne wariacje przyrządzania łazanek. W kuchni lwowskiej popularne są metody zapiekania łazanek we francuskim cieście z szynką, masłem i śmietaną, a także łazanki na bazie ciasta ziemniaczanego. Makaron często przygotowywany jest samodzielnie w domu, co nadaje mu swojskiej jakości i oryginalnego smaku.

Łazanki to potrawa, którą jedni uwielbiają, a inni nienawidzą, głównie ze względu na dość skomplikowany sposób przygotowywania. Aktualnie jednak łazanki możemy przyrządzić szybko i smacznie, z wykorzystaniem najprostszych i najlepszych składników. Zobaczmy, jak przygotować szybkie i pożywne łazanki z dodatkiem grzybów, śliwki i naturalnych przypraw.

Przepis na domowe łazanki z grzybami

Składniki:

 • 600 g kapusty kiszonej
 • 80 g makaronu łazanki
 • 8 ml oliwy z oliwek
 • 4 g kminku
 • 120 g cebuli
 • 20 g śliwki suszonej
 • 160 g podgrzybków
 • 140 ml bulionu warzywnego
 • 8 g czosnku
 • 5 g masła
 • 8 g mąki pełnoziarnistej

Sposób przygotowania:

Grzyby namaczamy i gotujemy. Pokrojoną w kostkę cebulę szklimy na oliwie, dodajemy wyciśniętą kapustę kiszoną, ugotowane grzyby i śliwki; zalewamy wszystko bulionem. Czekamy, aż kapusta zmięknie. Całość zagęszczamy mąką. Mieszamy z ugotowanym wcześniej makaronem łazankowym. Dodajemy kminek, czosnek i masło. Całość mieszamy, gotując przez chwilę na małym ogniu.

×