Łazanki z grzybami to znane polskie danie, które w niektórych domach pojawia się na wigilijnym stole. Jest łatwe w przygotowaniu, sycące, a odpowiednio przyrządzone i doprawione niezwykle smaczne. Poznaj przepis na łazanki z grzybami.
Spis treści:
- Łazanki – krótka historia dania w Polsce
- Makaron łazankowy
- Łazanki w Polsce – jak przyrządzamy tę potrawę?
- Przepis na domowe łazanki z grzybami
Łazanki – krótka historia dania w Polsce
Łazanki z grzybami lub kapustą uważane są za jedną z klasycznych potraw kuchni polskiej. Źródła historyczne informują, że danie to przyszło do nas z Włoszech, gdzie makaron stanowi jeden z głównych składników w kuchni. Łazanki miały przywędrować do nas w XVI wieku za sprawą Bony Sforzy, żony Zygmunta I Starego.
Makaron łazankowy
Makaron łazankowy nie jest duży i ma kształt płaskich kwadratów. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od włoskiego lasagne – dużych prostokątnych płatów makaronu, które służą do przekładania farszem. W polskiej kuchni łazanki wykorzystuje się jako dodatek do zup, a także łączy z różnorodnymi dodatkami np. grzybami, kapustą kiszoną itp.
Łazanki w Polsce – jak przyrządzamy tę potrawę?
Tradycyjne polskie łazanki przyrządzane są najczęściej ze smażoną lub gotowaną kiszoną kapustą oraz grzybami. W każdym gospodarstwie domowym mogą panować inne zwyczajne dotyczące przygotowywania tej potrawy, jednak makaron, kapusta oraz grzyby są standardem, który spotkamy praktycznie wszędzie.
Jeśli szukasz wygodnego sposobu na codzienne zdrowe posiłki, warto rozważyć dietę pudełkową z wyborem menu od Wygodnej Diety. Ten catering dietetyczny pozwala na elastyczny wybór dań, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich preferencji i potrzeb, oszczędzając czas na gotowanie i planowanie posiłków.
Warto pamiętać o właściwościach prozdrowotnych kapusty kiszonej. To produkt niskokaloryczny otrzymywany w wyniku fermentacji mlekowej posiekanej białej kapusty. Stanowi bogate źródło witaminy C, witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak magnez czy potas. Jest również naturalnym probiotykiem – dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego, kapusta kiszona korzystnie wpływa na układ pokarmowy i proces trawienia. Ponadto jest źródłem błonnika pokarmowego, który zwiększa sytość po spożytym posiłku i pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.
Dowiedz się więcej:
Witaminy przyspieszające odchudzanie

Co ciekawe łazanki, które znane są w naszym kraju od XVI wieku, początkowo przyrządzane były nieco inaczej. Różnica polegała przede wszystkim na formie podawania potrawy. Dzisiaj makaron mieszamy z kapustą i dodatkami, a kiedyś był on nakładany warstwowo, naprzemiennie z farszem, co poprzypominało nieco przygotowywanie włoskiej lasagne.
W książkach kucharskich znajdziemy również inne wariacje przyrządzania łazanek. W kuchni lwowskiej popularne są metody zapiekania łazanek we francuskim cieście z szynką, masłem i śmietaną, a także łazanki na bazie ciasta ziemniaczanego. Makaron często przygotowywany jest samodzielnie w domu, co nadaje oryginalnego smaku.
Łazanki to potrawa, którą jedni uwielbiają, a inni nienawidzą. Aktualnie łazanki możemy przyrządzić szybko i smacznie, z wykorzystaniem najprostszych i najlepszych składników. Zobaczmy, jak przygotować szybkie i pożywne łazanki z dodatkiem grzybów, śliwki i naturalnych przypraw.
Przepis na domowe łazanki z grzybami
Składniki:
- 500 g kapusty kiszonej,
- 100 g makaronu łazanki,
- ok 100-150 g suszonych podgrzybków (mogą być również grzyby świeże)
- kilka suszonych śliwek,
- mała cebula,
- 140 ml bulionu warzywnego,
- łyżka oliwy z oliwek (10 ml),
- łyżeczka masła (5-6 g),
- przyprawy: łyżeczka kminku, liść laurowy, 2-3 kulki ziela angielskiego, pieprz,
- 2 ząbki czosnku.
Sposób przygotowania:
Grzyby namaczamy i gotujemy. Pokrojoną w kostkę cebulę szklimy na oliwie, dodajemy wyciśniętą kapustę kiszoną, ugotowane grzyby i śliwki; zalewamy wszystko bulionem. Czekamy, aż kapusta zmięknie. Całość zagęszczamy mąką. Mieszamy z ugotowanym wcześniej makaronem łazankowym. Dodajemy kminek, czosnek i masło. Całość mieszamy, gotując przez chwilę na małym ogniu.