HACCP – Certyfikat
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
smoothie ze szpinakiem
15.03.2018

Smoothie ze szpinakiem, awokado i siemieniem lnianym

Wysoka zawartość cennych składników odżywczych nie jest jedyną zaletą naszego koktajlu. Jego wygodna forma podania umożliwia spożycie posiłku w każdym miejscu i ułatwia wprowadzenie tego typu napojów na stałe do diety.

Przyjrzyjmy się zatem prozdrowotnym właściwościom naszych składników.

Awokado

Wysoka zawartość tłuszczów w tym owocu (nawet do 30%!) może początkowo zniechęcać, ale nie ma nic bardziej mylnego. Zawarte w nim tłuszcze to głównie tłuszcze nienasycone, czyli te najbardziej przez nas pożądane i mające zbawienny wpływ chociażby na układ krwionośny. Choć wysoki poziom tłuszczu sprawia, że owoc jest wysokokaloryczny, to każda kaloria związana z jego spożyciem sama się broni.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają rolę w obniżaniu ciśnienia krwi oraz poziomu triglicerydów. Natomiast kwasy omega-6 wpływają na regulację poziomu tzw. „złego cholesterolu”, czyli frakcji LDL. Wspomniane kwasy są o tyle istotne, że w ludzkim organizmie same nie są syntetyzowane i muszą być dostarczane wraz z dietą. Awokado jest więc dobrym wyborem dla każdej osoby, a ze względu na jego właściwości może być szczególnie polecane osobom walczącym z miażdżycą czy zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

Do witamin obficie występujących w tym owocu z pewnością można zaliczyć witaminę A, E, C (będące przeciwutleniaczami) oraz witaminy z grupy B. Ze składników mineralnych na szczególną uwagę zasługują zawarte w nim potas i magnez. Z kolei wysoka zawartość błonnika będzie korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego.

smoothie ze szpinakiem i awokado

Szpinak

Podobnie jak awokado, charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu oraz potasu, tym samym wpływając na obniżenie ciśnienia krwi i regulację układu nerwowego. Przeciwutleniacze (luteina, β – karoten) w nim zawarte pomagają chronić organizm przed miażdżycą, a także wykazują działanie antynowotworowe.

Dość wysoka zawartość kwasu foliowego sprawia, że szpinak jest dobrym wyborem dla przyszłych mam, gdyż składnik ten ma kluczowe znaczenie w rozwoju układu nerwowego dziecka.

Siemię lniane

Produkt ten cechuje się z kolei wysoką zawartością fitoestrogenów, które pozytywnie oddziałują na gospodarkę lipidową organizmu, zmniejszając poziom frakcji cholesterolu LDL. Wysoka zawartość fitoskładników przyczynia się do regulacji poziomu hormonów, poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci. Składniki zawarte w siemieniu lnianym wykazują również korzystny wpływ na układ pokarmowy, działając osłaniająco na żołądek oraz regulując pracę jelit. Ponadto dodatek tego produktu do posiłku zwiększa uczucie sytości, co wspomaga odchudzanie.

Wiemy już dlaczego warto spożywać powyższe produkty, nie pozostaje więc nic innego jak połączyć je w całość i zacząć korzystać z ich prozdrowotnych właściwości.

Składniki (1 porcja):

  • Awokado: 30 g
  • Szpinak (świeży): 30 g
  • Banan: 50 g
  • Siemię lniane: 3 g
  • Sok z cytryny: 5 g
  • Sok z pomarańczy: 90 g
  • Woda: 60 g

Oczywiście proporcje poszczególnych składników możecie zmieniać wedle upodobań.

Wykonanie: Awokado obieramy i usuwamy pestkę, kroimy na mniejsze części. Szpinak myjemy. Banana również obieramy i dzielimy na mniejsze kawałki. Siemię lniane podprażamy na suchej patelni i rozdrabniamy (miksując lub rozcierając w moździerzu). Wyciskamy sok z pomarańczy. Dodajemy sok z cytryny. Wszystkie składniki blendujemy razem. Na zdrowie!

×