HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
pudełkowa dieta wegańska
24.03.2020

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie wegańskiej

Dlaczego dieta wegańska cieszy się coraz większą popularnością? Jaki ma wpływ na zdrowie? I czy życie na diecie wegańskiej w ogóle ma smak? Dieta roślinna to temat, który budzi emocje nie tylko wśród osób, chcących się zdrowo odżywiać, lecz także tych, zwracających szczególną uwagę na otaczające nas środowisko. Spróbujmy wspólnie ustalić najważniejsze fakty na ten temat.

Dieta i etyka

O ile wegetarianie nie jedzą mięsa (niektórzy dopuszczają ryby), to weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie tylko mięsa, ryb czy owoców morza, ale i: jajek, mleka, śmietany, masła, serów, a nawet miodu. Powód? Według wegan pozyskiwaniu wymienionych produktów na masową skalę, niemal zawsze towarzyszy cierpienie zwierząt. Dieta wegańska to protest przeciwko niewłaściwemu traktowaniu krów, świń, drobiu, ryb i pszczół.
Jakie znaczenie ma ten sprzeciw? Spore. Świadomość konsumentów, że hodowcy nie dbają o dobro zwierząt niejako zmusza producentów żywności do bardziej ekologicznego podejścia. Mniej chemii, lepsze warunki hodowlane, coraz głośniejsza dyskusja na temat ratowania pszczół przed wyginięciem… To ważne, nie tylko dla wegan.

Dieta wegańska – korzyści i zagrożenia

Na popularność diety wegańskiej wpływają nie tylko kwestie etyczne, lecz także jej właściwości zdrowotne. Wyeliminowanie tłuszczów zwierzęcych i nabiału na rzecz produktów roślinnych skutkuje rzadszą zapadalnością na choroby układu krążenia i cukrzycę. Dodatkowo poprawiają stan zdrowia osób z nadciśnieniem tętniczym i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

dieta wegańska

Zdrowe węglowodany, tłuszcze i białka, moc witamin, mikro i makroelementów oraz błonnika – oto dzięki czemu weganie czują się lepiej niż tzw. „wszystkożercy”. Ale uwaga,
źle zbilansowana dieta wegańska nie pomaga! By zapewnić organizmowi składniki odżywcze – w tym żelazo i wit. B12 – dieta musi być bogata w ich najcenniejsze źródła. Przykłady prawidłowo zbilansowanych posiłków wegańskich znajdziesz w naszym menu.

Pyszności z miłości do roślin

Dieta wegańska oznacza zero tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (smalec, masło, skwarki, kotlety, wędliny etc.). A także tradycyjnie przygotowywanych tortów, pączków czy lodów. Czy to, co jedzą weganie może być smaczne? Zdecydowanie tak. Gdyby tak nie było, blogi i książki z przepisami na wegańskie potrawy nie biłyby rekordów popularności… A restauracje i cukiernie nie wprowadzałyby do swoich ofert wegańskich smakołyków. Wegeburger, inspirowany kuchnią indyjską czy wegański sernik – to tylko niektóre propozycje, które smakują nie tylko weganom. Efekt? Coraz więcej wielbicieli kuchni włoskiej, greckiej, tajskiej, polskiej odkrywa, że ich ulubione potrawy w wersji wegańskiej smakują fantastycznie!
Chcesz spróbować życia w stylu wegańskim? Porozmawiajmy o tym!

×