Ze względu na rozmaite problemy zdrowotne i coraz częściej diagnozowane alergie pokarmowe, wiele osób decyduje się na rozpoczęcie diety bezglutenowej. Choć taki sposób odżywiania z pozoru może wydawać się niemałym wyzwaniem, wystarczy tylko opanować kilka kulinarnych sztuczek, by cieszyć się ulubionymi potrawami w wersji bez glutenu. Nasza propozycja to bezglutenowa pizza z kozim serem, gruszką, rukolą i orzechami włoskimi na spodzie z ciecierzycy i kalafiora. To danie doskonale sprawdzi się nie tylko dla osób chorujących na celiakię i zmagających się z alergią na gluten, lecz także dla tych będących na diecie redukcyjnej lub pragnących po prostu zdrowiej się odżywiać. Wykorzystane do jej przygotowania dodatki nadają niepowtarzalnego smaku i aromatu oraz stanowią świetne źródło cennych dla naszego organizmu witamin i składników mineralnych, dlatego możesz sięgać po nią bez żadnych wyrzutów sumienia!
Dla osób, które chcą wygodnie stosować dietę bezglutenową na co dzień, warto rozważyć catering dietetyczny Dieta pudełkowa bezglutenowa od Wygodnej Diety, który oferuje zbilansowane posiłki przygotowane z naturalnie bezglutenowych składników.
Dowiedz się więcej:
Dieta bezglutenowa - zasady, produkty dozwolone i zabronione
Kalafior – dlaczego warto go jeść?
Kalafior to prawdziwa bomba witamin i minerałów. Jest źródłem potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku, miedzi, jodu i fluoru, a także witamin z grupy B. Kalafior dostarczy nam też sporo błonnika pokarmowego, czyli substancji, dzięki której szybciej się najadamy i na dłużej jesteśmy syci. Jest też niskokaloryczny (25 kcal/100 g), dlatego sprawdzi się świetnie jako element diety osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Regularne spożywanie kalafiora zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie przełyku i chorobę wrzodową żołądka. To warzywo cechuje się też bardzo niskim indeksem glikemicznym (IG = 15), dlatego sprawdzi się w jadłospisie diabetyków i osób, u których zdiagnozowano insulinooporność.
Sprawdź także:
Dieta bez glutenu i nabiału - dla kogo?

Z podanych proporcji otrzymasz 12 porcji pizzy.
Składniki ciasta:
- 150 g mąki z ciecierzycy
- 800 g kalafiora
- 1 jajko
- Sól, pieprz, czosnek, oregano do smaku
Sos do pizzy:
- 1 jajko
- 50 g jogurtu naturalnego
- 150 g sera koziego
Dodatki do pizzy:
- Gruszka 500 g
- Rukola 100 g
- Orzechy włoskie 40 g
Zobacz też:
Właściwości orzechów - porównanie
Wykonanie:
Kalafior dzielimy na różyczki i gotujemy al dente, zostawiamy do ostygnięcia, a następnie blendujemy aż do otrzymania jednolitej konsystencji bez grudek. Otrzymaną masę przekładamy na bawełnianą ściereczkę lub tetrę i dokładnie odciskamy z nadmiaru wody. Powstałą w ten sposób pulpę z kalafiora umieszczamy w dużej misce, dosypujemy przesianą przez sitko mąkę z ciecierzycy, wbijamy jajko, dodajemy przyprawy i wszystko mieszamy. Gotowe ciasto umieszczamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i rozprowadzamy tak, by pizza miała około 1 centymetr grubości, a następnie wstawiamy na około 10-12 minut do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni C.
W tym czasie przygotowujemy sos: ser kozi ostrożnie podgrzewamy i dodajemy roztrzepane trzepaczką jajko oraz jogurt. Uważamy przy tym, by temperatura nie była zbyt wysoka, żeby jajko się nie ścięło, a sos miał gładką, kremową konsystencję.
Sos rozsmarowujemy na upieczonym wcześniej spodzie. Na wierzchu układamy pokrojoną w cienkie plasterki gruszkę i orzechy włoskie. Całość ponownie wstawiamy do piekarnika na około 10 minut. Na koniec pizzę posypujemy listkami świeżej rukoli.
Smacznego!