HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
25.01.2021

Dieta zupowa – na czym polega? Ile można schudnąć? Wskazania i przeciwwskazania

Dieta zupowa, polegająca na jedzeniu zupy jako jedynej potrawy w menu, w ostatnich latach zdobyła sporą popularność. Stało się tak głównie dlatego, że celebrytki zaczęły polecać ją jako dobry sposób na odchudzanie. Szacuje się, że na diecie zupowej schudnąć można od 5 do 9 kilogramów miesięcznie. Czy to prawda? Czym jest dieta zupowa i jak się do niej przygotować? Kto może, a kto nie powinien jej stosować i jakie daje efekty?

Dieta zupowa – skąd się wzięła?

Dieta zupowa istnieje już od dawna, choć jej popularność wzrosła, kiedy zaczęła być promowana przez celebrytów, którym rzekomo udało się na niej sporo schudnąć. Początkowo dieta zupowa oparta była głównie na jedzeniu kapuśniaku, choć aktualnie można spożywać różne jej rodzaje. Promowane są także zupy wegetariańskie czy na bazie bulionu.

Dieta zupowa - Zupa pomidorowa

Zasady diety zupowej

Dieta zupowa dostępna jest w dwóch wariantach. Pierwszy polega na tym, że jedyną potrawą, jaką można spożywać, jest zupa.

Dlaczego właśnie zupa? Ponieważ jest to potrawa łatwa do zrobienia, tania i można nią zastąpić właściwie każdy posiłek. Co więcej, przygotowana jednego dnia i przechowywana w lodówce, w odpowiedniej ilości zapewni nam jadłospis na kilka pełnych dni. Najważniejszym składnikiem większości zup są warzywa, jednak możemy do nich dodać chude mięso, a czasem również ryby. Doprawiając zupę do smaku, otrzymujemy pyszny i pełnowartościowy posiłek, z którego składniki odżywcze zostaną dobrze wchłonięte przez organizm.

Jak przeprowadzać dietę zupową? Zakładając, że jedna porcja zupy (250 g) zawiera ok. 150 kcal, zjadając w ciągu dnia 5-6 porcji, dostarczamy organizmowi zaledwie ok. 900 kcal. Jest to pierwsza opcja diety zupowej, w której jemy wyłącznie zupę przez cały dzień. Choć ten wariant pomoże szybko schudnąć, jego kaloryczność jest bardzo mała i takiego sposobu żywienia nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni. Poza tym, zbyt skąpa ilość energetyczna sprzyja niedoborom oraz efektowi jojo.

Drugi wariant diety zupowej pozwala na zjadanie zupy tylko jako jeden lub dwa z pięciu dobowych posiłków. W takim przypadku nie ma ograniczenia czasowego stosowania diety, aczkolwiek warto liczyć kalorie, płynące z pozostałych posiłków.

Dieta zupowa – dla kogo?

Choć większość osób, decydujących się na zastosowanie diety zupowej, robi to kierując się opinią celebrytów lub znajomych, istnieją sytuacje, w których dieta zupowa może być wskazaniem medycznym. Taki sposób odżywiania zaleca się osobom, cierpiącym na bóle gardła lub problemy z przełykaniem (wtedy zupy nie powinny być zbyt gorące ani pikantne).

Dieta zupowa zalecana jest także osobom, które zmagają się z problemami ortodontycznymi. Chętnie stosują ją osoby noszące aparat, a także cierpiące na afty lub ból zęba.

Dieta zupowa - Zupa dyniowa

Jakie efekty daje dieta zupowa?

Głównym efektem diety zupowej jest szybka utrata kilogramów. Niektóre celebrytki twierdzą, że stosowanie tego sposobu żywienia pomogło im schudnąć nawet 9 kilogramów w ciągu miesiąca. Patrząc na to realistycznie, nie należy spodziewać się, aż tak spektakularnych efektów, jednak zrzucenie 5 kilogramów w ciągu miesiąca na diecie zupowej jest całkiem możliwe. Pytanie tylko, czy bezpieczne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, żywiąc się jedynie zupą, spożywając ok. 6 porcji dziennie, dostarczamy organizmowi zaledwie ok. 900 kcal. Jest to ilość mniejsza niż podstawowe zapotrzebowanie energetyczne większości osób. Pamiętajmy, że zdrowe odchudzanie powinno opierać się na diecie zbilansowanej, zawierającej ilość kalorii niższą o ok. 300-500 kcal od naszego dziennego zapotrzebowania.

W przypadku korzyści ze stosowania diety zupowej, możemy wspomnieć, że zupa jest lekka, a zawarte w niej składniki odżywcze szybko się wchłaniają. Co więcej, znajdujący się w warzywach błonnik wpływa na przemianę materii, regulując pracę jelit i sprzyjając naturalnemu oczyszczaniu organizmu. Warto jednak pamiętać, aby restrykcyjnego wariantu diety zupowej, opartego na spożywaniu jedynie zup, nie stosować dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy i liczymy na stałe efekty, musimy zmienić tryb życia, wprowadzić zbilansowaną dietę odchudzającą oraz pomyśleć o rozpoczęciu systematycznych ćwiczeń fizycznych.

Jeżeli nie dieta zupowa, to jaka?

Chcąc uzyskać najlepsze efekty odchudzające, warto pomyśleć o zastosowaniu zbilansowanej diety. W ofercie naszego cateringu dietetycznego mamy różnego rodzaju diety niskokaloryczne, które pomogą osiągnąć wyznaczone cele. U nas znajdziesz także diety eliminacyjne w różnych kalorycznościach.

×