Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

postanowienia noworoczne

Nowy Rok oznacza dla wielu osób czystą niezapisaną kartkę papieru. Czy Ty również w nowym roku planujesz zmienić kilka aspektów w swoim dotychczasowym życiu? Jeśli chcesz zrealizować kilka noworocznych celów, podpowiadamy, jak przekłuć chęci w konkretne działania i wytrwać w postanowieniach. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Nowy rok i najpopularniejsze postanowienia noworoczne
 2. 9 kroków do realizacji noworocznych postanowień
 3. Krok 1: Nie rzucaj się na głęboką wodę. Stwórz swoją listę postanowień
 4. Krok 2: Podziel swoje postanowienia noworoczne na drobniejsze kroki
 5. Krok 3: Opracuj realny plan działania, uwzględniając swoje zasoby finansowe i czasowe
 6. Krok 4: Monitoruj efekty
 7. Krok 5: Podziel się swoimi planami z innymi, poszukaj wsparcia
 8. Krok 6: Przygotuj się na gorsze momenty
 9. Krok 7: Nagradzaj się za drobne sukcesy
 10. Krok 8: Śledź postępy, aby dotrzymać postanowień noworocznych
 11. Krok 9: Daj sobie czas na realizację postanowień

Nowy rok i najpopularniejsze postanowienia noworoczne

Propozycji noworocznych postanowień jest wiele, a duża część z nich dotyczy zdrowego stylu życia lub sfery zawodowej. Jakie postanowienia noworoczne wybrać? Poniżej znajduje się przykładowa lista postanowień, którą stworzyliśmy, aby Cię zainspirować:

 • zmiana stylu życia, obejmująca zdrową dietę, aktywność fizyczną, regularny sen itp.
 • zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów,
 • rozpoczęcie regularnych treningów,
 • rozbudowanie masy mięśniowej,
 • ograniczenie jedzenia słodyczy, na rzecz zdrowszych alternatyw np. owoców,
 • rzucenie palenia,
 • ograniczenie konsumpcji alkoholu na diecie,
 • rozwój zawodowy,
 • nauka języka obcego,
 • wyjazd w podróż marzeń,
 • pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów,
 • wprowadzenie do życia zasady minimalizmu,
 • rozwijanie swoich zainteresowań np. zrobienie kursu ceramiki, malarstwa...,
 • nauka gry na instrumencie,
 • ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych,
 • czytanie co najmniej 1 książki miesięcznie,
 • remont mieszkania.

Wybrałeś coś z naszych propozycji, czy masz własne pomysły? Bez względu na to, jakie postanowienia noworoczne zaplanujesz, podpowiadamy, jak w nich wytrwać, aby na koniec roku lista była zrealizowana.

9 kroków do realizacji noworocznych postanowień

W pierwszych dniach i tygodniach nowego roku jesteśmy zmotywowani do zmian dotychczasowego życia. Chcemy osiągnąć cel już, teraz, najlepiej na wczoraj. Po kilku tygodniach, gdy pierwsze emocje opadają, obniża się również motywacja do realizacji postanowień noworocznych. Dociera do nas, że drastyczna zmiana dotychczasowego stylu życia na zdrowszy, wydawała się łatwa, gdy była zapisana na kartce papieru, a dużo trudniej jest wprowadzić ją w życie. Dlatego przedstawiamy wskazówki, które być może pozwolą zagwarantować powodzenie noworocznych postanowień. Zapraszamy do uważnej lektury!

Krok 1: Nie rzucaj się na głęboką wodę. Stwórz swoją listę postanowień

Twoja lista postanowień noworocznych powinna uwzględniać cele, na których najbardziej Ci zależy, a ich realizacja jest wykonalna. Nie rzucaj się na głęboką wodę, chcąc z dnia na dzień zmodyfikować swoje życie o 360 stopni. Wypisz na kartce to, co chciałabyś osiągnąć, a następnie wybierz 2-3 najważniejsze postanowienia, których realizację oceniasz, jako możliwą w najbliższym roku. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na powodzenie!

plan na postanowienia noworoczne

Krok 2: Podziel swoje postanowienia noworoczne na drobniejsze kroki

Zdecydowanie łatwiej osiągniesz cel, jeżeli jasno go zdefiniujesz. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest rozpoczęcie zdrowej diety określ, co to dla Ciebie oznacza. Uznajmy, że zdrową dietę rozumiesz jako:

 • rozpoczynanie dnia od pożywnego śniadania, zamiast drożdżówki,
 • zabieranie do pracy przygotowanych posiłków,
 • spożywanie 5 posiłków dziennie,
 • jedzenie w miarę możliwości o stałych porach,
 • wybieranie produktów pełnoziarnistych zamiast oczyszczonych,
 • piecie wody zamiast napojów gazowanych,
 • spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie,
 • rezygnację z cukru i ograniczenie dosalania potraw,
 • ograniczenie ilości spożywanych słodyczy do maksymalnie dwóch porcji tygodniowo.

Wypisz to, jak chciałbyś, aby pod koniec roku wyglądał Twój sposób odżywiania. Następnie rozpisz swoje postanowienie noworoczne na mniejsze zadania. Jeśli Twoja dotychczasowa dieta polegała za zaczynaniu dnia od kanapki ze stacji benzynowej, w przerwie jadłeś batonika, a wieczorem zamawiałeś danie na wynos, bardzo trudno będzie Ci z dnia na dzień porzucić te nawyki i zastąpić je nowymi. Dlatego, aby realizacja noworocznych celów była skuteczna i przyjemna, podziel je na mniejsze kroki, które stopniowo będziesz wdrażać.

Sprawdź także: Dlaczego warto jeść śniadanie?

Krok 3: Opracuj realny plan działania, uwzględniając swoje zasoby finansowe i czasowe

Jeśli zgodnie z poprzednim punktem podzieliłeś swoje postanowienia noworoczne na mniejsze zadania, kolejnym krokiem jest opracowanie realnego planu działania. Określ, w jakiej kolejności chcesz wprowadzać w życie poszczególne zmiany. Realizacja od razu wszystkich, zwiększa szansę niepowodzenia. Aby dotrzymanie noworocznych postanowień było skuteczne, spróbuj wprowadzać jedną nową zmianę miesięcznie, zaczynając od tych, które są według Ciebie najprostsze. Wprowadzając nową zmianę, jednocześnie utrzymuj modyfikacje z poprzednich miesięcy.

Pamiętaj, że jeśli postanowienie noworoczne obejmuje spożywanie większej ilości warzyw, może wymagać od Ciebie poszukania ciekawych sposobów na ich przygotowanie. Zabieranie do pracy gotowych posiłków – wygospodarowania czasu na zrobienie zakupów oraz dzień wcześniej na przygotowanie lunch boxów. Opracowując realny plan działania, weź pod uwagę jak najwięcej czynników, które mogą Ci przeszkodzić w ich realizacji np. zmęczenie, spadek motywacji, wakacje, urodziny członka rodziny, przeziębienie. Przygotuj plan minimum, który w trudniejszych momentach pozwoli Ci w dalszym ciągu zbliżać się do celu, a nie od niego oddalać.
Jeśli nie lubisz gotować, a komponowanie zdrowych i zbilansowanych posiłków sprawia Ci trudność, dobrym pomysłem może okazać się zamówienie cateringu dietetycznego. Dobrej jakości dieta pudełkowa to gwarancja zdrowych i urozmaiconych dań, które umilą Ci drogę do osiągnięcia celu.

Krok 4: Monitoruj efekty

Wypracowanie nowych nawyków wymaga czasu i zaangażowania. Aby w drodze do celu nie stracić motywacji, opracuj sposób monitorowania swoich efektów. Możesz stworzyć tabelkę na każdy miesiąc, w której oznaczysz realizację lub niepowodzenie zadania. Dzięki temu w trudniejszym okresie będziesz mógł zweryfikować swoją ogólną skuteczność. Pamiętaj, że przez rok możesz osiągnąć bardzo dużo! Zdecydowanie wystarczy czasu, by wprowadzić nowe, lepsze nawyki, zadbać o zdrowie i samopoczucie. Nie ważne, co jest Twoim celem, monitoring noworocznych postanowień pozwoli Ci zwiększyć motywację do ich realizacji. Jeśli w nowym roku zaplanowałeś pozbycie się kilku niechcianych kilogramów, stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę, a efekty sprawdzaj ważąc się i mierząc raz na tydzień lub dwa tygodnie. Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, ile już udało Ci się osiągnąć, jeszcze bardziej zmotywujesz się do dalszej pracy nad sobą.

Zobacz też: TOP 5 domowych ćwiczeń na wytrzymałość

Krok 5: Podziel się swoimi planami z innymi, poszukaj wsparcia

Opowiedzenie bliskim o swoich postanowieniach noworocznych jest doskonałą motywacją do ich realizacji. Świadomość, że inni obserwują Twoje postępy, dopinguje i mobilizuje do większych starań. Dodatkowo w trudnych momentach, przyjaciele znający Twoje intencje będą mogli służyć Ci wsparciem i pomocą.

planowanie postanowień noworocznych

Krok 6: Przygotuj się na gorsze momenty

Rok ma aż 365 dni, a wśród nich znajdują się zarówno lepsze, jak i gorsze. Te gorsze z pewnością nastąpią, dlatego warto zawczasu się na nie przygotować, opracowując plan minimum. Jego realizacja w trudniejszym okresie powinna pochłaniać jak najmniej Twoich zasobów, a pozwoli zbliżać się do realizacji celu malutkimi kroczkami. Najgorszym, co możesz zrobić, jest rezygnacja z dążenia do celu z powodu przejściowych trudności.

Krok 7: Nagradzaj się za drobne sukcesy

Nagradzanie się za swoje postępy jest równie ważne, co przygotowanie planu minimum na gorsze dni. Nagrody nie powinny być sprzeczne z celem, do którego dążysz. Jeśli wprowadzasz zdrowy styl życia, świętowanie drobnych sukcesów pokaźną porcją lodów czekoladowych i pizzą nie jest najlepszym pomysłem. Dużo bardziej odpowiednim może być zakup nowych ubrań w mniejszym rozmiarze, wizyta u kosmetyczki czy wypad do spa. Nagrody powinny być zgodne z Twoimi potrzebami i motywujące do dalszego działania.

Krok 8: Śledź postępy, aby dotrzymać postanowień noworocznych

Aby zrealizować noworoczne postanowienia, warto regularnie śledzić swoje postępy. O ile monitoring pozwala sprawdzić własną skuteczność na co dzień, a także zmotywować do systematyczności, tak śledzenie postępów ocenić ich skuteczność w realizacji postawionego sobie celu. Przykładowo raz w miesiącu warto przeanalizować postępy, aby sprawdzić, czy pierwotnie opracowany plan przybliża nas do upragnionego celu, aby w razie potrzeby móc wprowadzić zmiany.

Krok 9: Daj sobie czas na realizację postanowień

Bez względu na to, czy od nowego roku chcesz nauczyć się nowego języka, wyjechać w podróż marzeń czy poprawić swoje nawyki żywieniowe, musisz dać sobie czas. Nauka nowych nawyków jest procesem, który wymaga regularnego powtarzania. Z kolei remont mieszkania systematycznego podejmowania się nowych zadań, które przybliżą do odnowienia przestrzeni. Czas, systematyczność i wiara w powodzenie to aspekty, które mogą zagwarantować realizację postanowień noworocznych.

Życzymy Wam sukcesu w realizacji postanowień noworocznych! Zachęcamy również do skorzystania z naszej oferty diet pudełkowych oraz konsultacji z dietetykami, którzy pomogą zrealizować jedne z najpopularniejszych noworocznych postanowień, jakimi są odchudzanie oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

 

 

Kobieta je danie z łososiem
Przepisy, Ciekawostki
15.05.2024

Dieta samuraja – zasady, efekty oraz przykładowy jadłospis

Dieta samuraja cieszy się popularnością głównie u osób chcących stracić na wadze i lepiej się odżywiać. Stanowi odmianę diety paleo i opiera się w dużej mierze na modelu żywienia, który stosują wyspiarze z Okinawy. Czy dieta samuraja jest zdrowa dla organizmu i czy wpływa korzystnie na sylwetkę? Dowiedz się o niej więcej i sprawdź przykładowe przepisy diety samuraja.

Dieta samuraja – zasady, efekty oraz przykładowy jadłospis
Osoba pisze notatki dotyczące diety
Przepisy, Ciekawostki
14.05.2024

Dieta SCD – jak wygląda dieta specyficznych węglowodanów?

W ostatnich latach dieta SCD (dieta specyficznych węglowodanów) zyskuje na popularności, a badań oceniających jej skuteczność w wybranych jednostkach chorobowych wciąż przybywa. Co to jest dieta SCD i jak wpływa na organizm? Przedstawiamy, jakie są zasady diety SCD, jakie efekty daje stosowanie tego modelu odżywiania i jakie sprawdzone przepisy diety SCD warto poznać, chcąc skomponować jadłospis.

Dieta SCD – jak wygląda dieta specyficznych węglowodanów?
Kobieta trzyma się za brzuch z bólu
Przepisy, Porady dietetyka
08.05.2024

Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Helicobacter pylori to bakteria, która infekuje żołądek i może powodować pewne problemy zdrowotne. Szacuje się, że zakażenie dotyczy połowy ludzi na świecie​​. Jeśli zmagasz się z problemami żołądkowymi związanymi z infekcją, dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy Helicobacter pylori. Produkty wskazane i zakazane oraz przykładowy jadłospis znajdziesz w niniejszym artykule.

Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję