Dlaczego warto jeść śniadania? Europejski Dzień Śniadania

jajka, chleb i ser na śniadanie

Z okazji Europejskiego Dnia Śniadania postanowiliśmy wziąć pod lupę posiłek, który uchodzi za najważniejszy w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że jest to pierwszy danie spożywane po nocnej przerwie, które zapewnia organizmowi cenne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdź, dlaczego warto jeść śniadania i co powinno znaleźć się na porannym talerzu!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto jeść śniadania? Opinie autorytetów w zakresie zdrowego odżywiania
  2. Dlaczego warto jeść śniadania? Sprawdź najważniejsze korzyści!
  3. Kiedy jeść śniadanie?
  4. Ile kalorii powinno mieć śniadanie?
  5. Co najczęściej jemy na śniadanie? Pierwszy posiłek dnia pod lupą
  6. Co dobrego i zdrowego zjeść na śniadanie? Fit pomysły
  7. Co zdrowego między innymi warto jeść na śniadanie?
  8. A czego nie jeść na śniadanie? 
  9. Co na śniadanie do pracy zamiast kanapek? 
     

Dlaczego warto jeść śniadania? Opinie autorytetów w zakresie zdrowego odżywiania

Pomijanie śniadania to nawyk związany z nieodpowiednim odżywianiem – wpływa na procesy poznawcze i tempo uczenia się, koncentrację, a tym samym na zdolność do skutecznej pracy lub nauki. Jednak obecnie zbyt mało Polaków regularnie zaczyna dzień od tego posiłku. Prof. Jadwiga Charzewska, ekspert Instytutu Żywności i Żywienia twierdzi, że nawet 40% dorosłych Polaków codziennie nie je śniadania.
Przyczyny niejedzenia śniadania są różne. Według raportu Wszechnicy Żywieniowej w SGGW, najczęstszymi powodami są: 

  •  brak czasu rano, 
  •  brak apetytu, 
  •  potrzeba dłuższego snu, 
  •  ograniczenia pokarmowe.

Istnieją dowody na to, że omijając śniadanie, później w ciągu dnia jemy więcej, wynagradzając sobie niedobór tych kilokalorii. W ten sposób w mniejszej liczbie posiłków spożywamy ich tyle samo lub z naddatkiem. Biorąc pod uwagę jednak zasady zdrowego żywienia i zalecenie, aby w zdrowej diecie jeść częściej, ale mniej objętościowo, spożywanie śniadania jest najlepszym rozwiązaniem dla zachowania zdrowia.
Vincenzo Costigliola, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Lekarzy, zgadza się z tą analizą:

Śniadanie nie tylko ma pozytywny wpływ na zdrowie – to także po prostu dobry nawyk. Włączenie porannego posiłku do codziennej rutyny jest ważnym krokiem w przejęciu kontroli nad dietą i swoim życiem.

Dlaczego warto jeść śniadania? Sprawdź najważniejsze korzyści!

Zastanawiasz się, dlaczego warto jeść śniadania? Lista korzyści płynących ze spożywania dobrze zbilansowanego i pełnowartościowego posiłku o poranku obejmuje:

  •  dawkę zdrowej energii na kolejne godziny, ponieważ jeśli nasz organizm nie dostanie odpowiedniej ilości wartości odżywczych, w godzinach południowych możemy czuć senność, spadek koncentracji i osłabienie pamięci;
  •  podniesienie poziomu glukozy we krwi, który spada w ciągu nocy, dzięki czemu jesteśmy w stanie jasno myśleć, uczyć się i pracować;
  •  pobudzenie metabolizmu;
  •  poprawienie koncentracji;
  •  ułatwienie zrzucenia nadprogramowych kilogramów;
  •  ograniczenie ryzyka otyłości;
  •  profilaktykę insulinooporności, zespołu metabolicznego i nadciśnienia tętniczego.

Dlaczego jeszcze warto jeść śniadania? Warto wiedzieć, że osoby, które pomijają śniadanie, narażone są na częstsze bóle głowy, złe samopoczucie i rozdrażnienie, co może przekładać się na gorsze wyniki w nauce i pracy, ale również na częstsze konflikty w relacjach z innymi.
Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści wynikające ze spożywania śniadań, szczególnie te dotyczące wpływu na funkcjonowanie naszego mózgu, można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, ze właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia i nie powinno być pomijane.

Śniadanie - dlaczego warto jeść?

Kiedy jeść śniadanie?

Kiedy w takim razie jeść śniadanie? Zgodnie z zalecaniami zdrowego odżywiania się śniadanie warto spożyć do 2. godzin od przebudzenia, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i ograniczyć napady głodu w późniejszych godzinach.

Ile kalorii powinno mieć śniadanie?

Pora pierwszego posiłku to dopiero początek. Równie ważne jest to, ile kalorii spożywasz na śniadanie. Zgodnie z opinią dietetyków powinno stanowić ono około 20-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Oznacza to, że jeśli jesteś na diecie 2000 kcal, optymalna kaloryczność śniadania wynosi od 400 do 600 kcal.

Co najczęściej jemy na śniadanie? Pierwszy posiłek dnia pod lupą

Zastanawiasz się, co najczęściej jemy w Polsce na śniadanie? Na to pytanie postanowiło odpowiedzieć ARC Rynek i Opinia, przeprowadzając badanie online. Wzięli w nim udział respondenci w wieku od 15 do 55 lat. Wyniki mogą zaskakiwać, bo aż 73% ankietowanych potwierdziło, że obowiązkowym dodatkiem do ich pierwszego posiłku w ciągu dnia jest pieczywo. Zaraz po nim znalazła się wędlina (57%), a na trzecim miejscu – sery z wynikiem 35%. Wniosek jest prosty – Polacy jedzą najczęściej na śniadanie kanapki!

Zobacz również:  Dlaczego 5 posiłków? Dietetyk odpowiada!

Oprócz kanapek na śniadaniowych talerzach 18% Polaków lądują również produkty mleczne, głównie kefiry, jogurty i serki wiejskie. Co ciekawe, najmniejszą popularnością w przeprowadzonym badaniu cieszyły się świeże owoce, które mimo wszystko są częściej wybierane przez kobiety. Na zakończenie niespodzianka! Jeśli myślisz, że to kawa jest królową poranków, to jesteś w błędzie. Wyniki badania ARC Rynek i Opinia pokazują, że to herbata towarzyszy Polakom najczęściej podczas śniadań. Gorący napój gości na stołach aż 44% ankietowanych, podczas gdy kawa osiągnęła wynik 34%. Mniejsza popularność drugiego z napoi może wiązać się z dużą ilością mitów, które wokół niego narosły. Warto więc poznać zalety i wady picia kawy.

Śniadanie - czy warto jeść?

Co dobrego i zdrowego zjeść na śniadanie? Fit pomysły

Czas na smaczną część tego artykułu, czyli wskazówki dotyczące tego, co dobrego i zdrowego warto zjeść na śniadanie. Jeśli jesteś fit i zależy Ci na tym, aby pierwszy posiłek dnia dostarczył Ci mnóstwa energii bez ryzyka przybrania na masie, to rewelacyjnym pomysłem będą zalane wrzątkiem wysokobłonnikowe górskie płatki owsiane zasobne w węglowodany złożone, cenne składniki mineralne oraz przeciwutleniacze.  Aby stworzyć pełnowartościowe danie do miseczki warto dodać garść niesolonych i niepanierowanych orzechów lub łyżkę dobrej jakości masła orzechowego, które zapewnią zdrowe tłuszcze, źródło białka pod postacią małego kubeczka naturalnego jogurtu oraz porcję ulubionych owoców.

Dowiedz się więcej:  Owsianka - dlaczego warto ją jeść?

Co zdrowego między innymi warto jeść na śniadanie?

Aby stworzyć zbilansowany i dodający energii posiłek należy uwzględniać w nim produkty dostarczające węglowodany złożone, białko, zdrowe tłuszcze oraz porcję warzyw lub owoców. 
Źródłem węglowodanów złożonych są m.in.:

  •  pełnoziarniste pieczywo,
  •  naturalne płatki zbożowe np. owsiane, gryczane czy jaglane,
  •  musli bez cukru,
  •  brązowy ryż.

Cenne białko o właściwościach sycących można czerpać m.in. z:

  •  jajek,
  •  produktów mlecznych o średniej zawartości tłuszczu, np. białego sera, jogurtu czy kefiru,
  •  tofu,
  •  nasion roślin strączkowych, które stanowią dobrą bazę do past do pieczywa,
  •  dobrej jakości wędlin,
  •  wędzonych ryb.

Natomiast źródłem tłuszczów są m.in.:

  •  oleje roślinne,
  •  oliwki,
  •  awokado,
  •  orzechy, nasiona i pestki,
  •  dobrej jakości masło orzechowe.

Zobacz też:  Smoothie bowl - przepisy na pyszne śniadanie

A czego nie jeść na śniadanie? 

Zdecydowanie odradzamy spożywanie produktów o niskiej wartości odżywczej, a więc ubogiej w witaminy, składniki mineralne i o niskiej zawartości sycącego błonnika pokarmowego, a jednocześnie zasobnej w cukier, sól i niezdrowe tłuszcze. Do takiej żywności kwalifikuje się:

  •  żywność wysokoprzetworzona np. słodycze, ciastka i ciasteczka z długim terminem przydatności do spożycia,
  •  gotowe pasty kanapkowe z długim składem, 
  •  słodkie wypieki cukiernicze, 
  •  dania typu instant,
  •  słodzone przetwory mleczne,
  •  kolorowe płatki śniadaniowe.

Co na śniadanie do pracy zamiast kanapek?

Zastanawiasz się, co możesz zabrać ze sobą na śniadanie do pracy zamiast kanapek? Odpowiedź jest banalnie prosta – dietę pudełkową! Dzięki niej nie musisz się martwić nie tylko o pierwszy posiłek, ale także o pozostałe dania na resztę dnia. Nasz catering dietetyczny dostarczy Ci wybrany zestaw odpowiednio zbilansowanych potraw o odpowiedniej kaloryczności prosto pod wskazany adres. Smacznego!

Zobacz też:  Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

 

dietetyk w cateringu dietetycznymMartyna Jaros

Absolwentka SGGW z tytułem magistra dietetyki. Z zamiłowaniem poszerza swoją wiedzę dotyczącą psychodietetyki oraz zmiany nawyków żywieniowych. Obecnie doradza klientom cateringu dietetycznego WygodnaDieta.pl jak zdrowo i skutecznie osiągać swoje żywieniowe cele. Prywatnie amatorka zdrowego trybu życia, treningu siłowego, CrossFit oraz jogi.

 

Uśmiechnięta nastolatka trzymająca miskę pełną owoców
Przepisy, Porady dietetyka
15.04.2024

Dieta dla nastolatków – jakich błędów unikać w żywieniu nastolatków?

Okres nastoletni to czas, w którym kształtowane są nawyki żywieniowe. Nieodpowiednie odżywianie może skutkować nieprawidłowym rozwojem fizycznym i psychicznym oraz złym stanem zdrowia, a także zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Jak zatem powinien wyglądać zdrowy jadłospis ucznia? Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę w jadłospisie dla młodzieży, ile kalorii powinna jeść 12-latka i 12-latek, lub jak powinna wyglądać dieta dla nastolatków z niedowagą, poznaj pomysły na przykładowe śniadania dla nastolatków, zdrowe obiady dla nastolatków oraz zbilansowane kolacje.

Dieta dla nastolatków – jakich błędów unikać w żywieniu nastolatków?
Kobieta jedząca gofry (dieta wysokokaloryczna)
Przepisy, Porady dietetyka
14.04.2024

Dieta wysokokaloryczna – Zasady, możliwe efekty oraz jadłospis

Dieta wysokokaloryczna na przytycie lub w celu pokrycia zwiększonego zapotrzebowania organizmu – jak każda inna zdrowa dieta – powinna być właściwie zbilansowana i bazować na pełnowartościowych produktach. Dowiedz się, jak przytyć zdrowo, co ma dużo kalorii oraz jakie się wysokokaloryczne produkty. Przedstawiamy też przykładowy jadłospis diety wysokokalorycznej, który może być inspiracją do komponowania zbilansowanych, odżywczych posiłków.

Dieta wysokokaloryczna – Zasady, możliwe efekty oraz jadłospis
Pieczony kurczak z ziemniakami i brukselką
Przepisy, Porady dietetyka
12.04.2024

Dieta aspirynowa — czyli czego nie jeść przy uczuleniu na kwasy salicylowe

Dla osób z nietolerancją salicylanów ważne jest stosowanie odpowiedniej diety i unikanie produktów, które mogą wywoływać objawy. Często na pewien okres wprowadza się specjalną dietę aspirynową. Jak wygląda ten model żywienia? Dowiedz się, w jakiej żywności są salicylany i poznaj przykładowe przepisy na obiady w diecie aspirynowej.

Dieta aspirynowa — czyli czego nie jeść przy uczuleniu na kwasy salicylowe

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję