HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
miód właściwości
23.11.2018

Co warto wiedzieć o miodzie?

Właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne miodu

Miód to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków. Takie właściwości zawdzięcza obecności enzymów pochodzących z gruczołów gardzielowych pszczół. Są to przede wszystkim apidycyna, inhibina i lizozym, których działanie polega na rozrywaniu ścian komórek bakterii. Substancje te działają między innymi na gronkowce, paciorkowce, laseczki wąglika i prątki gruźlicy. Poza tym spożywanie miodu zaleca się także podczas kuracji przeciwko chorobotwórczym dla człowieka grzybom drożdżoidalnym z rodzaju Candida.

Co każdy z nas powinien wiedzieć o miodzie

Ten słodki nektar zawiera mnóstwo niezbędnych dla zdrowia mikroelementów. Znajdziemy w nim między innymi rutynę, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, potas wspomagający pracę serca i układu nerwowego, a także wapń konieczny dla zachowania mocnych kości. Dodatkowo w miodzie znajduje się także wiele witamin z grupy B, witamina A i C.

Miód przyspiesza gojenie się ran, leczy wrzody żołądka, obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy, działa przeciwbiegunkowo i koi nerwy.

właściwości miodu

To powinniście wiedzieć o miodzie

Trzeba pamiętać, że miód traci swoje dobroczynne właściwości już w temperaturze powyżej 40°C, dlatego słodzenie nim gorącej herbaty jako środek na przeziębienie mija się z celem. Warto także wiedzieć, że dodany do zimnej wody i zostawiony na kilka godzin wykazuje działanie antybiotyczne kilkukrotnie silniejsze niż ten jedzony prosto ze słoiczka. Przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym dobrym pomysłem będzie wypijanie odstanej przez noc szklanki wody z łyżeczką miodu każdego dnia na czczo.

Jaki miód wybrać?

Przede wszystkim warto postawić na ten naturalny, ze sprawdzonej pasieki. Zapasy najlepiej zrobić jesienią. Trzeba też pamiętać, że każdy miód się krystalizuje, dlatego jeśli w zimie na półce sklepowej widzimy słoiczek z płynnym i lejącym, uzasadnione będzie podejrzenie, że powstał on poprzez dokarmianie pszczół syropem cukrowym. Wyjątkiem jest miód akacjowy, który skrystalizuje się dopiero po roku od wytworzenia.

Poszczególne rodzaje miodów różnią się od siebie smakiem, kolorem i właściwościami. Lipowy polecany jest przede wszystkim na przeziębienia, grypę i problemy z układem oddechowym. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Spadziowy ma najsilniejsze właściwości antybiotyczne, natomiast akacjowy polecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z problemami żołądkowymi. Miód gryczany to bogactwo rutyny – poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i nadciśnienia oraz działa odtruwająco.

Nie warto traktować miodu jedynie jako zamiennika cukru. Co prawda jest to produkt wysokokaloryczny (100 gramów miodu dostarcza organizmowi około 310 kcal), jednak nie są to „puste kalorie”. Jego regularne spożywanie w okresie jesienno-zimowym pomoże nam ustrzec się przed przeziębieniem i grypą, wzmocni serce i poprawi samopoczucie. Nawet osoby na dietach redukcyjnych mogą włączyć go do swojego codziennego menu. Kluczowe znaczenie ma umiar i zdrowy rozsądek.

×