Dieta amerykańska to model ożywiania inspirowany jadłospisem gwiazd filmowych. Jej zwolennicy uważają, że pomaga przyspieszyć metabolizm, pozbyć się tłuszczu i zrzucić aż 5 kg w 5 dni. Dieta amerykańska brzmi kusząco, ale czy rzeczywiście przynosi efekty? Poznaj opinię dietetyka na temat jej jadłospisu i zasad.
Spis treści:
- Co to jest dieta amerykańska?
- Produkty wskazane i zakazane w diecie amerykańskiej
- Skuteczność diety amerykańskiej
- Dieta amerykańska – jadłospis
Co to jest dieta amerykańska?
Dieta amerykańska, nazywana także dietą hollywoodzką, to rodzaj niskokalorycznego jadłospisu odchudzającego popularny wśród gwiazd Hollywood. Nie jest to detoks czy głodówka, a plan żywieniowy zakładający dostarczanie od 1200 do 1500 kalorii dziennie. Twórcą diety amerykańskiej jest dr Johan Hempere.
Diera trwa przez 3 tygodnie i co 7 dni stopniowo obniża się kaloryczność, tak by dojść do 1200–1500 kcal. W diecie nie ma ustalonej konkretnej liczby posiłków oraz zalecanego rozkładu makroskładników (białka, tłuszczów i węglowodanów). Potrawy powinny być przygotowywane w taki sposób, by w ciągu dnia nie przekroczyć ustalonej wartości energetycznej diety. Istnieją jednak różne warianty tej diety, a jeden z nich zakłada, iż w pierwszym tygodniu przez 5 dni jadłospis diety amerykańskiej uwzględnia wyłącznie owoce (zalecane są: maliny, ananas, wiśnie, śliwki, truskawki, brzoskwinie), a dopiero w kolejnych tygodniach można włączyć mięso, sery, czy ryby.
Produkty wskazane i zakazane w diecie amerykańskiej
Jadłospis diety amerykańskiej powinien uwzględniać przede wszystkim:
- owoce,
- warzywa,
- pieczywo pełnoziarniste,
- chude mięso,
- ryby,
- kiełki,
- otręby.
Natomiast do produktów niewskazanych na diecie amerykańskiej zaliczane są:
- tłuste produkty zwierzęce,
- fast foody,
- cukier,
- jajka,
- mleko,
- słodycze.
W niektórych źródłach można także przeczytać, że na diecie amerykańskiej dozwolone jest również spożywanie nabiału i jajek, ale w podstawowym wariancie te składniki nie są wymienione.
Skuteczność diety amerykańskiej
Obiegowe opinie o diecie amerykańskiej są pozytywne. Jadłospis nie jest bardzo restrykcyjny i niskokaloryczny, więc co do zasady nie wpływa negatywnie na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Najczęściej wymieniane efekty diety amerykańskiej to spadek masy ciała i przyspieszenie metabolizmu (co obiektywnie jest dość trudne do stwierdzania). Można też spotkać się z opiniami, że dieta amerykańska pozwala zrzucić aż 5 kg w 5 dni. Wszystko zależy jednak od indywidualnego zapotrzebowania na energię i wysokości deficytu kalorycznego. U osób otyłych rzeczywiście masa ciała na początku diety może spadać szybciej, co wynika nie tyle z utraty samej tkanki tłuszczowej, a wody, glikogenu mięśniowego czy zalegającej treści jelitowej.
Skuteczność diety nie została sprawdzona w badaniach klinicznych, ale z pewnością u większości zdrowych osób spożywanie dziennie 1200–1500 kcal przyczyni się do utraty masy ciała. Jeśli dieta nie będzie stosowana długotrwale, to nie powinna negatywnie wpływać na zdrowie. Warto jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety poznać indywidualne zapotrzebowanie na energię organizmu i skonsultować się z dietetykiem.
Warto pamiętać, że jedyną zdrową i trwałą metodą redukcji masy ciała jest stosowanie zbilansowanej diety o odpowiedniej kaloryczności oraz regularna aktywność fizyczna. Tylko pełnowartościowa dieta jest bezpieczna i tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych stanowi gwarancję utrzymania wagi. Wszelkie restrykcyjne diety obiecujące szybkie efekty w rzeczywistości często doprowadzają do rozregulowania metabolizmu, zaburzeń odżywiania i późniejszych problemów z redukcją i utrzymaniem wagi. Niskokaloryczne jadłospisy mogą prowadzić do niedoborów makroskładników, a także witamin i składników mineralnych, co przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Warto zaznaczyć, że często osoby z nadwagą lub otyłe zmagają się z chorobami dietozależnymi, np. cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym, dlatego zawsze przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek diety zaleca się konsultację z wykwalifikowanym dietetykiem. Specjalista może przygotować spersonalizowany plan żywienia i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę, by osiągnąć cel bez uszczerbku na zdrowiu. Korzystanie z gotowych diet nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby, wymagania i oczekiwania.
Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, ale nie masz czasu zadbać o swój jadłospis, zamów catering dietetyczny. W ramach diety pudełkowej możesz zdecydować się na menu dopasowane do Twoich potrzeb i celów sylwetkowych. W ofercie są dostępne m.in.: jadłospis odchudzający, menu dla insulinoopornych, dieta dash, dieta śródziemnomorska czy menu dla sportowców.
Sprawdź także: Przepis na lekki i prosty serniczek
Dieta amerykańska – jadłospis
Poniżej przedstawiamy, jak może wyglądać przykładowe menu na diecie amerykańskiej. Dania można modyfikować, dopasowując je do osobistych potrzeb.
Śniadanie: Twarożek ze szczypiorkiem i pomidorami, pieczywo pełnoziarniste, herbata bez dodatku cukru
II śniadanie: Jabłko i kawa bez dodatku cukru
Obiad: Mięso z kurczaka w sosie pomidorowym z cukinią i brokułem
Podwieczorek: Sałatka warzywna, herbata ziołowa bez dodatku cukru
Kolacja: Cukinia zapiekana z serem feta i granatem, zielona herbata bez dodatku cukru
Sprawdź także: Dynia – przepis na pyszne spaghetti z dyni
Bibliografia:
- Kłosiewicz-Latoszek L., Szostak B. W., Kontrowersje wokół diet odchudzających, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 9, 2011.
- Kołlajtis-Dołowy A. i wsp., Diety alternatywne, ich stosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2019, 68 (2).