Spożycie alkoholu oraz stosowanie diety ketogenicznej niekoniecznie idą ze sobą w parze. Dieta keto rządzi się specyficznymi zasadami i może przyczynić się do utraty masy ciała i wspomóc kontrolę gospodarki węglowodanowej. Jednak czy alkohol jest w stanie zepsuć efekty? Przeczytaj o tym, czy można spożywać alkohol na diecie keto.
Spis treści:
- Jak dieta ketogeniczna wpływa na przyswajanie alkoholu?
- Bezpieczne spożycie alkoholu na diecie keto
- Korzyści dla organizmu niepicia alkoholu
- Potencjalne zagrożenia związane z alkoholem na diecie keto
- Rola nawodnienia przy spożywaniu alkoholu
- Wpływ alkoholu na ketozę i jak go monitorować?
Jak dieta ketogeniczna wpływa na przyswajanie alkoholu?
W diecie ketogenicznej produktami zakazanymi są wszelkie produkty spożywcze zawierające duże ilości węglowodanów. Dieta ta opiera się na żywności bogatej w tłuszcze. Ograniczenie spożycia produktów węglowodanowych i dostarczanie paliwa w postaci kwasów tłuszczowych ma za zadanie wywołać w organizmie stan ketozy. Spożywany tłuszcz w procesach metabolicznych przekształcany jest w ciała ketonowe, które stanowią jednostkę energetyczną.

Spożywanie alkoholu na keto diecie, a zwłaszcza u osób, które dopiero rozpoczęły ten sposób żywienia, powoduje zwiększoną wrażliwość na przyjmowane dawki. Dzieje się tak ze względu na zmiany metaboliczne, które zachodzą w organizmie pod wpływem diety.
Alkohol jest rozkładany w wątrobie, a to właśnie tam zachodzi proces produkcji ciał ketonowych z tłuszczu, który na diecie keto jest dostarczany w dużych ilościach. Przy znacznej podaży alkoholu wątroba zamiast zająć się procesem ketozy (wytwarzaniem ciał ketonowych) metabolizuje alkohol.
Bezpieczne spożycie alkoholu na diecie keto
Alkohol jest wysokokaloryczny: w 1 gramie czystego alkoholu znajduje się 7 kcal. Częste przyjmowanie dużych dawek alkoholu może zaburzyć proces dietetyczny i zaprzepaścić wszelkie zmiany, do których doszło podczas diety keto. Co więcej, może też spowodować ponowne przybranie na wadze.
Dodatkowo spożywanie alkoholu, a zwłaszcza drinków z napojami słodzonymi (wysokowęglowodanowymi), wpływa na stężenie insuliny we krwi. Po wypiciu alkoholu następuje wyrzut insuliny z trzustki, a jej poziom we krwi się podwyższa. Taki stan powoduje magazynowanie tłuszczu w organizmie i uniemożliwia wykorzystanie go do produkcji ciał ketonowych. Zatem, ile i jaki alkohol na keto diecie pić?
W diecie ketogenicznej alkohol jest produktem niedozwolonym między innymi z uwagi na wysoką kaloryczność oraz wysoką zawartość węglowodanów. Alkohol na diecie ketogenicznej można spożywać sporadycznie w umiarkowanych ilościach. Częste picie większych ilości alkoholu zaburzy proces ketozy, co będzie się wiązać z niską efektywnością diety i brakiem rezultatów w postaci spalania tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można spożyć. Przyjmuje się, że każda porcja alkoholu może być szkodliwa dla zdrowia.

Najlepszym wyborem są trunki, które mają małą zawartość węglowodanów:
- wódka,
- gin,
- rum,
- whisky,
- koniak,
- brandy,
- wytrawne wino czerwone i białe.
Należy pamiętać, aby spożywać je bardzo rzadko, w symbolicznych ilościach, bez dodatku napojów słodzonych oraz syropów.
Korzyści dla organizmu niepicia alkoholu
Jak widzisz, na diecie keto alkohol najlepiej wykluczyć, ale jego ograniczenie lub wyeliminowanie zalecane jest także na każdej innej zdrowej diecie. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Rezygnacja z napojów wyskokowych sprzyja prawidłowej pracy mózgu, koncentracji i lepszemu samopoczuciu. Alkohol negatywnie wpływa na sen, zatem pozbycie się go z diety przekłada się na lepszą jakość nocnej regeneracji. Poprzez wpływ na komórki nerwowe alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, np. demencji czy choroby Alzheimera.
Potencjalne zagrożenia związane z alkoholem na diecie keto
Oprócz wcześniej wspomnianych zaburzeń ketozy, które występują w przypadku picia alkoholu na diecie keto, jednym z dodatkowych zagrożeń jest rozregulowanie ośrodka sytości. Alkohol wzmaga apetyt, co wiąże się z chęcią podjadania między posiłkami. Picie alkoholu, na przykład na imprezach okolicznościowych, może wzmagać pokusę łamania zasad diety i spożywania wysokowęglowodanowych potraw lub przekąsek.

Dodatkowo stan ketozy sprzyja nadwrażliwości organizmu na alkohol, co powoduje szybsze upojenie i wzmacnia negatywne skutki spożywania trunków.
Rola nawodnienia przy spożywaniu alkoholu
Spożywanie alkoholu powoduje odwodnienie i wypłukiwanie elektrolitów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w organizmie. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu przed, w trakcie oraz po spożyciu alkoholu, aby uzupełniać niedobory płynów w komórkach i tkankach.

Ile wody dziennie należy pić? Odpowiednia ilość płynów niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu wody w organizmie zależy od płci oraz poziomu aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że optymalna ilość wody, jaką należy pić to od 2 do 3 litrów dziennie. Należy pamiętać, że alkohol na diecie dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na wodę, a organizm musi zrekompensować straty płynów wywołane.
Wpływ alkoholu na ketozę i jak go monitorować?
Przyjmowane alkoholu negatywnie wpływa na produkcję ciał ketonowych. Jak zatem monitorować stan ketozy w organizmie? Pierwszym krokiem jest stosowanie się do ogólnych zasad diety ketogenicznej. Posiłki składające się z produktów bogatych w tłuszcz wpływają na wytwarzanie ciał ketonowych, które stają się głównym źródłem energii. W komponowaniu posiłków bogatotłuszczowych pomocne może okazać się korzystanie z aplikacji, które obliczają zawartość makroskładników w produktach spożywczych i daniach.
Do oceny poziomu ciał ketonowych służą pomiary biochemiczne. Stężenie ciał ketonowych najłatwiej jest ocenić za pomocą badań moczu. Jest to obecnie najtańsza opcja monitorowania stanu ketozy. Poziom ciał ketonowych można też sprawdzić za pomocą specjalnych glukometrów, które oprócz stężenia glukozy szacują ilość ciał ketonowych we krwi. Ostatnią możliwą opcją monitorowania poziomu ketonów są testy oddechowe, które mierzą poziom acetonu w wydychanym powietrzu.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój jadłospis ketogeniczny będzie prawidłowo zbilansowany, a menu keto przyniesie oczekiwane efekty, pomocna może okazać się dieta pudełkowa.