Wiele osób zastanawia się, dlaczego Koreanki są szczupłe i chcąc dążyć do podobnych efektów, naśladuje ich sposób odżywiania się. Koreańska dieta odchudzająca to trend, który w rzeczywistości jest czymś więcej niż tylko modelem żywieniowym. Jadłospis opiera się na wielu produktach nieznanych lub niepopularnych w kuchni europejskiej.
Spis treści:
- Na czym polega dieta koreańska?
- Produkty wskazane i niewskazane w diecie koreańskiej
- Wady i zalety diety koreańskiej
- Przeciwwskazania do stosowania diety koreańskiej
- Dieta koreańska – przykładowy jadłospis
Na czym polega dieta koreańska?
Dieta koreańska nazywana także dietą K-POP to naśladowanie sposobu odżywiania mieszkańców Korei. Dieta ta stała się popularna za sprawą fanów gwiazd K-POP-u. Stosowanie się do zasad diety koreańskiej ma przynieść efekty w postaci zgrabnej sylwetki, ładnej cery i dobrego stanu zdrowia. Wprowadzenie do diety koreańskich dań np. pikantnych zup czy dużych ilości warzyw w założeniu ma pomóc ograniczyć spożywane kalorie, a tym samym prowadzić do zmniejszenia masy ciała.
Osobom chcącym uzyskać zgrabną sylwetkę oprócz diety koreańskiej zaleca się także systematyczne ćwiczenia, które korzystnie wpływają na metabolizm.
Jadłospis w diecie koreańskiej opiera się na nieprzetworzonych produktach, głównie warzywach i owocach. W umiarkowanej ilości znajdują się w nim rośliny strączkowe i ryby, a okazjonalnie pojawia się czerwone mięso. Nieodłącznym elementem posiłków jest kimchi, czyli fermentowane lub kiszone warzywa.
Koreańczycy nie preferują dań lekkostrawnych i często wykorzystywaną metodą przygotowywania posiłków jest smażenie. Niektóre dania są gotowane lub blanszowane, a najbardziej charakterystyczne są potrawy fermentowane.
W koreańskich dietach znajdują się typowe dla tego rodzaju kuchni potrawy, które raczej nie należą do popularnych w krajach europejskich.
Tygodniowa dieta koreańska może zawierać następujące dania:
- kimchi – tradycyjna koreańska potrawa z duszonych warzyw, głównie kapusty pekińskiej i rzodkiewki. Jest to podstawowy składnik koreańskiej diety i jest podawany jako przystawka czy dodatek do niemal każdego posiłku;
- bibimbap – danie składające się z gotowanego ryżu podawanego z różnymi warzywami, mięsem (często wołowiną), jajkiem i sosem chili;
- bulgogi – grillowane mięso, często wołowina lub wieprzowina, marynowane w sosie sojowym, z czosnkiem, sezamem i przyprawami;
- kimchi-jjigae - gęsty gulasz przygotowany z kimchi, tofu lub mięsa (często wieprzowego) i różnych warzyw;
- japchae – makaron z sosem sojowym i warzywami. Często podawany jako przystawka lub danie obiadowe;
- tteokbokki – kleiste ryżowe kluski w sosie gochujang (pasty z czerwonej papryki) z warzywami i innymi dodatkami;
- kimbap – to koreańska wersja sushi, z ryżem i innymi składnikami (np. warzywami, rybami, jajkami), owinięta wodorostami.
Produkty wskazane i niewskazane w diecie koreańskiej
W diecie koreańskiej powinny się znaleźć:
- warzywa pod każdą postacią – surowe, gotowane, ale również kiszone tzw. kimchi,
- owoce,
- ryby, a w mniejszych ilościach mięso i jajka,
- tofu, natto (czyli sfermentowana soja dostarczająca m.in. witaminę K w diecie)
- boczniaki,
- grzyby shiitake,
- nasiona roślin strączkowych,
- ryż,
- makaron ryżowy,
- zielona herbata,
- charakterystyczne przyprawy, np.: pasta gochujang (z czerwonej papryki chili, czosnku, kleistej ryżowej mąki i soi) – to popularny składnik w wielu koreańskich potrawach, nadający im pikantny smak, pasta doenjang – sojowa pasta podobna do miso, ale bardziej gęsta i o bardziej wyrazistym smaku – jest często używana do przygotowywania zup i sosów.
Z kolei do produktów niewskazanych w diecie koreańskiej zaliczamy:
- nabiał,
- pszenicę,
- cukier i słodycze,
- produkty wysokoprzetworzone.
Sprawdź także: Dieta śródziemnomorska – zasady, produkty zalecane. Zalety diety śródziemnomorskiej i wskazania do jej stosowania
Wady i zalety diety koreańskiej
Zaletą diety koreańskiej dla osób, które chcą zredukować wagę, może być niższa energetyczność diety wynikająca z wykluczenia wielu produktów. Warunkiem deficytu energetycznego u danej osoby jest jednak odpowiednie dobranie kaloryczności jadłospisu do zapotrzebowania.
Dieta koreańska bazuje na produktach nieprzetworzonych i jest bogata wę warzywa i różnego rodzaju sałatki, dlatego dostarcza duże ilości cennego błonnika pokarmowego. Zaletą diety koreańskiej jest także ograniczanie różnych przekąsek, cukru i mięsa. Stosowanie tego modelu skłania, by zastanowić się, czy mięso jest zdrowe i czy należy je spożywać w dużej ilości. Stanowi co prawda źródło witaminy B12 czy żelaza, ale składniki te są obecne również w innych produktach. Dlatego bardzo istotna jest np. rola ryb w diecie koreańskiej – oprócz witaminy B12 czy żelaza dostarczają również cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Odpowiednio zbilansowana dieta koreańska z pewnością może być zdrowa.
Wśród jej wad można wymienić fakt, że nie ma jasno sprecyzowanych zaleceń. Co więcej, ma wiele odmian, co utrudnia jej stosowanie. Dla wielu osób może być trudna do przestrzegania, ponieważ zakłada wykluczenie pszenicy i nabiału i bazuje na trudno dostępnych w Polsce produktach. Ponadto wykluczenie nabiału może stwarzać także ryzyko niedoboru wapnia, dlatego z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich.
Warto pamiętać, że dieta to po prostu sposób odżywiania się, a najlepszy model żywienia to taki, który jest stosowany długoterminowo. Tylko zmiana nawyków żywieniowych na stałe pomaga w zachowaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu. Każdy organizm jest inny, dlatego nie ma jednej uniwersalnej diety dobrej dla każdego.
Jeśli nie wiesz jaką dietę wybrać i który model żywienia będzie dla Ciebie najlepszy, porozmawiaj wykwalifikowanym dietetykiem. Specjalista skomponuje dietę, uwzględniając Twoje indywidualne preferencje i potrzeby. Zdrowe, zbilansowane posiłki może Ci z kolei zapewnić catering dietetyczny, dzięki któremu nie tylko zatroszczysz się o swój organizm, ale i zyskasz mnóstwo cennego czasu.
Przeciwwskazania do stosowania diety koreańskiej
Przeciwwskazaniem do zastosowania diety koreańskiej są m.in. choroby przewlekłe, które wymagają indywidualnie opracowanego jadłospisu. Dieta ta – z uwagi na obecność ostrych potraw – może też nie być wskazana dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
Dieta koreańska – przykładowy jadłospis
Poniżej przedstawiamy, jak może wyglądać przykładowy jadłospis diety koreańskiej.
Śniadanie: Haemul pajeon, czyli naleśnik z mąki ryżowej smażony na oleju z dodatkiem owoców morza, ziemniaków, cebuli dymki
II śniadanie: Marynowane jajka w sosie sojowym i oleju sezamowym z dodatkiem kimchi
Obiad: Jajangmyeon, czyli makaron z pastą chunjang
Kolacja: Smażony ryż z kimchi
Sprawdź także: Jesienne kiszonki – właściwości
Bibliografia:
- Soon Hee K., i wsp., Korean diet: Characteristics and historical background, „Journal of Ethnic Foods”, 2016, 3 (2).