Badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest nie tylko w celu oceny stanu przewodu pokarmowego, ale również kondycji nerek, wątroby, dróg żółciowych lub trzustki. Dieta lekkostrawna przed badaniem USG jamy brzusznej ma za zadanie przygotować organizm pacjenta do diagnostyki, by uzyskać jak najlepszy obraz jamy brzusznej. Dieta lekkostrawna przed USG powinna być ubogobłonnikowa, aby w momencie badania jelita były oczyszczone z wszelkich resztek pokarmowych oraz powietrza. Dowiedz się, jak zaplanować dietę lekkostrawną przed USG brzucha.
Spis treści:
- Co zjeść na śniadanie przed USG?
- Obiady przed badaniem USG
- Kolacje lekkostrawne – co jeść wieczorem przed planowanym badaniem?
- Kiedy może być konieczny post przed badaniem USG?
- Odpowiednia ilość wody, czyli dlaczego hydratacja jest ważna przed badaniem?
Co zjeść na śniadanie przed USG?
Dieta lekkostrawna przed badaniami powinna zostać wprowadzona na dzień przed diagnostyką, aby zmniejszyć ryzyko zakłóceń w obrazie USG i konieczności wykonania powtórnego badania w późniejszym terminie.
Dieta lekkostrawna – co zjeść na śniadanie w dniu poprzedzającym badanie? W posiłku mogą znaleźć się:
- produkty zbożowe niskobłonnikowe: białe, czerstwe pieczywo, kasza manna, jęczmienna, jaglana, płatki jaglane lub ryżowe,
- warzywa młode, bez skórki, poddane obróbce termicznej,
- owoce po obróbce termicznej, bez skórki i pestek, z wyłączeniem owoców drobnopestkowych, np.: maliny, jeżyny, truskawki, agrest, porzeczki,
- źródła tłuszczu dodawane na zimno, np.: masło, oliwa lub oleje roślinne dodawane do dań po przyrządzeniu,
- potrawy gotowane, gotowane na parze lub pieczone w folii.
Poniżej zamieszczamy przepisy diety lekkostrawnej przed USG, którymi możesz się zainspirować.
Ryżanka na mleku z bananem i jabłkiem
Składniki:
- 3 łyżki płatków ryżowych
- 1 szklanka mleka krowiego 2%
- pół banana
- pół jabłka bez skórki
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
Sposób wykonania:
Mleko zagotuj w garnku, a następnie wsyp płatki. Jabłko i banana obierz ze skórki, a następnie pokrój w kostkę i wrzuć do garnka. Całość gotuj przez ok. 5 minut, aż płatki zrobią się miękkie. Przełóż ryżankę do miski, dodaj olej i dokładnie wymieszaj.
Kanapki z chleba pszennego z serem twarogowym z pomidorem i sałatą lodową
Składniki:
- 2 kromki białego chleba pszennego
- 1 łyżeczka masła
- 60 g chudego sera twarogowego
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
- pół pomidora
- 1/3 łyżeczki bazylii suszonej
- 2 liście sałaty lodowej
Sposób wykonania:
Przełóż do miski twaróg, jogurt oraz bazylię i wymieszaj. Pomidora oparz, obierz ze skórki i pokrój w plastry. Kromki chleba posmaruj masłem i wyłóż pastę twarogową. Następnie wyłóż sałatę i pomidora.
Sprawdź także: Dieta lekkostrawna dla dziecka – zasady żywienia i przykładowe posiłki
Obiady przed badaniem USG
Przygotowując obiady, pamiętaj o spożyciu małych objętościowo dań. W diecie lekkostrawnej przy USG jamy brzusznej należy spożywać od 5 do 6 posiłków o zmniejszonej objętości. Również ważnym aspektem w diecie lekkostrawnej jest czas spożywania posiłków. Jedz dania bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs.
Pomysły na obiad w diecie lekkostrawnej przed badaniami.
Pieczona pierś z indyka z ryżem białym i marchewką gotowaną
Składniki:
- 100 g piersi z indyka
- pół woreczka ryżu białego
- 3 marchewki średniej wielkości
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- pół łyżeczki tymianku
- pół łyżeczki papryki słodkiej
- 1 łyżeczka masła
- pół łyżeczki mąki pszennej
Sposób wykonania:
Indyka umyj, ułóż na folii do pieczenia i przypraw. Zawiń folię i piecz przez 30 minut w 180°C. Po upieczeniu polej mięso olejem rzepakowym. Ryż ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Marchewkę obierz i pokrój w małą kosteczkę, a następnie przełóż do garnka i zalej wodą. Gotuj przez około 10 minut. Dodaj masło i gotuj jeszcze przez 20 minut. Mąkę rozrób z wodą w szklance, a następnie wlej do garnka z marchewką. Mieszaj, aż do połączenia składników i uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Gulasz z polędwiczek wołowych z gotowanymi ziemniakami i kalafiorem
Składniki:
- 150 g polędwicy wołowej
- 4 średnie ziemniaki
- 150 g kalafiora
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1 łyżka mąki pszennej
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
Sposób wykonania:
Mięso wołowe umyj i pokrój w większą kostkę. Polędwiczki przełóż do garnka, zalej wodą oraz dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Mięso duś przez około godzinę. W razie konieczności dolewaj wodę. Ziemniaki obierz ze skórki i ugotuj w lekko osolonej wodzie (ok. 0 minut). Kalafior umyj, pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj we wrzącej wodzie (ok. 15 minut). Pod koniec duszenia wołowiny dodaj zawiesinę z mąki oraz wody i wymieszaj całość. Do gotowego gulaszu dodaj olej rzepakowy i ponownie wymieszaj.
Sprawdź także: Dieta lekkostrawna po operacji — przykładowy jadłospis oraz jak długo powinna trwać?
Kolacje lekkostrawne – co jeść wieczorem przed planowanym badaniem?
Co jeść na kolację dzień przed badaniem? Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się na czczo, ok. 6–7 godzin po ostatnim posiłku. Ostatni posiłek zaleca się zatem zjeść najpóźniej do godziny 18:00, jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych kolejnego dnia. Kolacja na diecie lekkostrawnej przed badaniem nie powinna dostarczyć dużej ilości błonnika pokarmowego, aby uniknąć zalegania treści pokarmowej i konieczności powtórzenia badania w innym terminie.
Dobrym pomysłem na kolację jest przygotowanie kanapek z białego chleba pszennego z odrobiną masła i gotowanym jajkiem lub domową szynką gotowaną z piersi z kurczaka. Można też przygotować lekką zupę krem z dozwolonych warzyw, na przykład z marchewki, dyni lub cukinii.
Jeżeli chcesz jak najlepiej przygotować się do badania, uniknąć zakłóceń w obrazie, zafałszowanych wyników i konieczności powtórnego przeprowadzenia USG jamy brzusznej możesz zamówić catering dietetyczny, który przygotuje dietę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Kiedy może być konieczny post przed badaniem USG?
Badanie obrazowe USG jamy brzusznej jest jedynym wymagającym wcześniejszego przygotowania badaniem diagnostycznym. Na ogół pacjentom zaleca się zastosowanie jednodniowej diety lekkostrawnej ubogoresztkowej. Należy zaplanować 4–5 małych objętościowo posiłków i unikać dużych porcji posiłków.
Wyjątkiem mogą być osoby borykające się ze wzdęciami i zaparciami, u których konieczne może być wydłużenie diety lekkostrawnej przed badaniem w celu całkowitego oczyszczenia jelit z resztek pokarmowych oraz gazów jelitowych. W tym przypadku należy zastosować dietę lekkostrawną już na kilka dni przed badaniem.
Przed badaniem USG jamy brzusznej odbywającym się po godzinie 12:00 należy zachować 6-godzinny post, czyli nie przyjmować żadnych pokarmów i nie pić innych napojów niż czysta woda niegazowana.
Odpowiednia ilość wody, czyli dlaczego hydratacja jest ważna przed badaniem?
Ile wody dziennie należy wypijać, by odpowiednio przygotować się do badania? Na diecie ubogoresztkowej, aby nie dopuścić do powstania zaparć, wzdęć i zalegania mas kałowych w końcowych odcinkach przewodu pokarmowego, ważne jest dostarczenie minimum 2 litrów wody dziennie.
Na godzinę przed badaniem USG jamy brzusznej, w celu uzyskania najlepszego efektu diagnostycznego, należy wypić 1 litr czystej, niesłodzonej wody niegazowanej. Ważne jest, aby nie opróżniać zawartości pęcherza moczowego przed badaniem.
Wypełniony pęcherz moczowy wypycha jelita z obszarów miednicy, dając dostęp do obrazu narządów rodnych, prostaty oraz samego pęcherza moczowego.