14.02.2025

Dieta przy wymiotach – co jeść, żeby wspomóc żołądek?

chudy twaróg i pieczywo pszenne

Odpowiednie postępowanie dietetyczne odgrywa istotną rolę patofizjologiczną i terapeutyczną w nudnościach i wymiotach. Dieta i leczenie przy wymiotach mają na celu przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Początkowo chorym zaleca się tylko przyjmowanie płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia, a następnie dietę można stopniowo rozszerzać, tak by powrócić do zwyczajowego odżywiania. Szczegółowe zalecenia dotyczące tego, co do jedzenia przy wymiotach podawać dziecku i osobom dorosłym znajdziesz poniżej.

Spis treści:

  1. Dieta przy wymiotach – najważniejsze zasady
  2. Co jeść i pić przy wymiotach?
  3. Dieta przy wymiotach – jakich produktów unikać?
  4. Co jeść po wymiotach?
  5. Dieta przy wymiotach – jak zapobiec odwodnieniu?

Dieta przy wymiotach – najważniejsze zasady

Wiedza dotycząca tego, co jeść przy zatruciu pokarmowym, nudnościach, wymiotach, wzdęciach i biegunce, jest niezbędna, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej chorzy doświadczają mdłości i nie mają apetytu, dlatego głównym celem odpowiedniego żywienia jest dostarczenie odpowiedniej ilości płynów. Jaka dieta przy wymiotach sprawdzi się zatem najlepiej?

U chorych, u których występują wymioty, nudności i biegunka zalecana jest dieta płynna zapewniająca odpowiednie nawodnienie organizmu. Postępowanie dietetyczne w przypadku nudności i wymiotów koncentruje się na przyjmowaniu chłodnych lub zimnych klarownych płynów, spożywaniu lekkich posiłków w małych porcjach. Należy zaprzestać czyszczenia zębów po jedzeniu i unikać aktywności fizycznej. Poniżej wyjaśniamy szczegółowo, co pić przy wymiotach i biegunce, aby odciążyć przewód pokarmowy i nie nasilać dolegliwości.

W takich sytuacjach warto rozważyć także dietę pudełkową lekkostrawną od Wygodnej Diety, która dostarcza odpowiednio zbilansowane i delikatne dla żołądka posiłki, pomagając w szybszej regeneracji organizmu i zapewniając komfort trawienia.

Co jeść i pić przy wymiotach?

Co pić przy wymiotach i biegunce? Polecane są: elektrolity, woda przegotowana, woda mineralna niegazowana, rumianek, mięta, herbata bez cukru (ewentualnie lekko dosłodzona lub z sokiem z cytryny lub owocowym), 5% kleik przecedzony przez gęste sito (bazą może być kasza jęczmienna, kasza jaglana, ryż czy płatki owsiane). Co ważne, napoje należy podawać powoli, ponieważ podanie jednorazowo dużych ilości może nasilić wymioty.

szklanka wody

W przypadku braku przeciwwskazań można pić chudy rosół z drobiu lub cielęciny. Tak skomponowana płynna dieta przy biegunce i wymiotach nie powinna być stosowana dłużej niż 2 dni. Najlepiej podawać płyny przez 3–4 godziny, a później spróbować włączyć lekkie potrawy.

Podobnie powinno wyglądać postępowanie przy wymiotach u dziecka. Co do jedzenia można podać, by maluch szybko odzyskał siły? Początkowo warto wprowadzić: kleik ryżowy z musem jabłkowym, kaszki z mlekiem, gotowane mięso z ryżem i warzywa bez skórki czy ziemniaki purée z chudym mięsem i gotowaną marchewką.

Bardzo ważne są także odpoczynek i odpowiednia ilość snu. U dzieci czy osób starszych lub w przypadku pogorszenia się objawów wskazana jest wizyta u lekarza. Warto pamiętać, że jeżeli wymioty nawracają, to mogą być niebezpieczne i doprowadzić m.in. do: odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych, zwiększenia stężenia acetonu we krwi (acetonemii), a także upośledzenia stanu odżywiania.

kobieta w gabinecie u lekarza

Sprawdź także: Jarmużowe kotleciki z komosy ryżowej

Dieta przy wymiotach – jakich produktów unikać?

Wiesz już, co podawać przy wymiotach u dorosłych i dzieci, czego natomiast należy w diecie unikać? W przypadku wymiotów i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego istotne jest zadbanie o to, aby spożywać łagodne, łatwostrawne produkty, które nie będą dodatkowo drażniły żołądka. Przy wymiotach nie są wskazane:

  • tłuste, ciężkostrawne potrawy, potrawy smażone, pieczone z dodatkiem tłuszczu, dania gorące i zbyt zimne,
  • produkty zbożowe z pełnego ziarna, np.: pieczywo razowe, makaron razowy, gruboziarniste kasze i produkty z mąk razowych,
  • tłuste gatunki mięs i ryb,
  • surowe warzywa i owoce, warzywa kapustne, wzdymające, niedojrzałe owoce, kwaśne soki, suszone owoce,
  • suche nasiona roślin strączkowych, np.: soja, groch, soczewica, ciecierzyca, tofu,
  • produkty mleczne, np.: sery, kefir, maślanki; ewentualnie, w miarę tolerancji chorego, można uzupełnić dietę o mleko w niewielkich ilościach,
  • słodycze, czekolada, cukierki, wyroby cukiernicze,
  • produkty i dania słone, fast foody,
  • kawa, mocna herbata, gazowane napoje, słodkie soki,
  • alkohol.

Co jeść po wymiotach?

Wiesz już, co podawać przy wymiotach do jedzenia, co natomiast podawać po ustąpieniu wymiotów? Po zastosowaniu diety płynnej, jeśli nie ma przeciwwskazań do spożycia pokarmów o konsystencji papki, można spożywać kleiki cedzone albo przecierane, a także sucharki rozmoczone w herbacie czy mleku. Dietę można rozszerzać i dodawać do niej w niewielkich ilościach: żółtka, masło, mleko, chudy twaróg, przecier z jabłek, cukier czy pieczywo pszenne. Następnie należy przejść do diety łatwostrawnej.

W diecie łatwostrawnej kluczowe jest odpowiednie przygotowywanie posiłków. Odpowiednie techniki kulinarne to:

  • gotowanie na parze,
  • gotowanie w wodzie,
  • duszenie,
  • smażenie bez dodatku tłuszczu,
  • pieczenie w folii i naczyniach ceramicznych.

gotowanie na wodzie

Bez obaw można przygotowywać lekkostrawne zupy i lekkie dania, np.: krem z cukinii i ziemniaków czy ziemniaki purée z masłem, gotowanym mięsem z indyka i buraczkami, ryż z gotowanym jabłkiem i cynamonem, a także pieczywo pszenne z masłem i chudą wędliną.

Ważne jest także, aby unikać pozycji leżącej po posiłku. Przez 1,5 h warto utrzymywać pozycję siedzącą. Należy dążyć do jak najszybszego powrotu do zwyczajowej diety.

Co podawać do jedzenia przy wymiotach u dziecka? U niemowląt karmionych piersią mleko matki powinno pokryć zapotrzebowanie na płyny. Z kolei u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym należy podawać to samo mleko, chyba że wystąpi czasowa nietolerancja laktozy. Jeśli nawadnianie u dziecka czy osoby dorosłej kończy się niepowodzeniem, należy niezwłocznie udać się po pomoc do lekarza.

krem z brokułów

Dieta przy wymiotach – jak zapobiec odwodnieniu?

Zarówno dieta przy wymiotach u dorosłych, jak i dieta przy wymiotach u dziecka powinna zapobiegać odwodnieniu organizmu. W tym celu warto zastosować elektrolity, czyli doustne środki nawadniające określanych także jako doustne hiperosmolarne płyny nawadniające (oral rehydration solution – ORS). ORS mają w składzie glukozę w stężeniu 74–111 mmol/l oraz sód w stężeniu 60 mmol/l, a także inne elektrolity, które są tracone podczas wymiotów czy biegunki. Takie środki znacznie lepiej nawadniają organizm niż woda.

Jeśli po powrocie do zdrowia chcesz zadbać o swoją odporność i poprawić nawyki żywieniowe, dieta pudełkowa może być dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że w przypadku każdej diety najważniejsze jest dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb organizmu i celów, a taką możliwość oferujemy w cateringu Wygodna Dieta. W ramach wykupionego planu zapewniamy Ci bezpłatne konsultacje z doświadczonym dietetykiem i profesjonalne wsparcie w doborze jadłospisu pudełkowego i spersonalizowaniu go do Twoich osobistych wymagań. Dietetyk omówi z Tobą popełniane błędy żywieniowe i doradzi, jak prawidłowo zbilansować jadłospis. Catering dietetyczny to dobry wybór szczególnie dla zabieganych osób, a jego atutem jest dostępność w różnych wariantach. Oferujemy m.in. plany dla sportowców, wegetariańskie i  przeznaczone do stosowania w przeróżnych jednostkach chorobowych. Dieta refluksowa czy dieta dla cukrzyków pomagają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i poprawiają samopoczucie na co dzień.

Sprawdź także: Dieta zupowa – na czym polega? Ile można schudnąć? Wskazania i przeciwwskazania

Bibliografia:

  1. Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, ‚‚Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010, 6 (4).
  2. Ciborowska H., Ciborowski A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
  3. Szczepanek M. i wsp., Postępowanie w ostrej biegunce infekcyjnej u dorosłych. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology 2016, „Medycyna Praktyczna”, 2017, 6.

 

Szklanka wody mineralnej z cytryną
Porady dietetyka
16.07.2025

Nawodnienie w upały – 3 testy, które wykonasz w 5 minut

Odwodnienie podczas upałów może pojawić się szybciej, niż się tego spodziewasz, szczególnie gdy dużo się pocisz, nie masz apetytu i nie uzupełniasz elektrolitów. Często nie zdajemy sobie sprawy z jego pierwszych objawów, takich jak uczucie zmęczenia, spadek koncentracji czy bóle głowy. Warto zatem poznać proste testy, które w zaledwie kilka minut pomogą ocenić, czy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony.

Nawodnienie w upały – 3 testy, które wykonasz w 5 minut
zdrowy posiłek na plażę
Porady dietetyka
15.07.2025

Co jeść przed pójściem na plażę? Oto produkty, których lepiej unikać

Plażowanie to nie tylko słońce, woda i relaks. Nie można zapomnieć, że to też wyzwanie dla organizmu. Wysoka temperatura, zmiany ciśnienia, aktywność fizyczna i długie przebywanie na słońcu sprawiają, że to, co zjesz przed wyjściem z domu, może zaważyć na całym Twoim dniu. Zamiast zmagać się z uczuciem ciężkości, sennością czy rozstrojem żołądka, lepiej wiedzieć, czego unikać.

Co jeść przed pójściem na plażę? Oto produkty, których lepiej unikać
zdrowe żywienie na wakacjach
Porady dietetyka
14.07.2025

10 zasad zdrowego żywienia na wakacjach – jak nie stracić formy?

Wakacje to czas odpoczynku i oderwania od codziennej rutyny. Dla wielu to także moment, w którym pojawia się stres związany z tym, że kilka dni luzu wystarczy, by zaprzepaścić efekty dotychczasowej diety czy treningów. Nieregularne posiłki, wakacyjne pokusy czy brak aktywności mogą sprawić, że po urlopie wracamy z dodatkowymi kilogramami. W tym artykule przedstawimy Ci 10 zasad zdrowego odżywiania na wakacjach, dzięki którym wrócisz nie tylko wypoczęty, ale i bez dodatkowych kilogramów.

10 zasad zdrowego żywienia na wakacjach – jak nie stracić formy?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję