Fasolowe brownie bez mąki to przepyszne i wilgotne ciasto, które jednocześnie dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Jeśli więc myślisz, że przechodząc na dietę, musisz zrezygnować ze słodkości to jesteś w błędzie! Zamiast kupionych w sklepie wypieków pełnych cukru, tłuszczu i białej mąki wypróbuj domowe wypieki z bogatych w błonnik mąk pełnoziarnistych lub strączków, a zamiast cukru dodaj erytrytol. Takie ciasto będzie smaczne, zdrowe i odżywcze.
Spis treści:
- Fasola – właściwości
- Fasolowe brownie bez mąki – składniki
- Jak przygotować fasolowe brownie bez mąki?
Fasola – właściwości
Czy wiesz, że 100 g ugotowanej fasoli dostarcza ok. 127 kalorii i aż około 8,5 g białka? Dodatkowo zapewnia sycący błonnik pokarmowy, kwas foliowy, witaminy z grupy B, a także składniki mineralne – potas, żelazo, cynk i wapń. Co istotne, to warzywo z rodziny roślin strączkowych nie zawiera sodu, a ilość cukrów prostych w nim zawarta jest znikoma.
Fasola czerwona pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi, a ponadto wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Dzięki zawartości witamin z grupy B ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika pokarmowego reguluje pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziała zaparciom i zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu pomaga w odchudzaniu. Warzywo jest źródłem rzadkich minerałów – miedzi, która uczestniczy w procesach wchłaniania żelaza, jednocześnie będąc jego źródłem. Dostarcza też mangan, który uczestniczy w przemianach tłuszczów.
Warto wiedzieć, że fasola ma różnorodne zastosowanie w kuchni. Nadaje się do potraw na słono oraz do wypieku ciast. Dzięki niej uzyskują przyjemną konsystencję, a także są wilgotne.
Fasolowe brownie bez mąki – składniki
Do przygotowania pysznego fasolowego brownie bez mąki potrzebujesz następujących składników:
- 2 puszki fasoli czerwonej konserwowej po 240 g każda (jest to masa fasoli po odsączeniu z zalewy),
- 40 g orzechów laskowych,
- 40 g gorzkiej czekolady,
- 2 jaja,
- 2 dojrzałe banany,
- 2 łyżki kakao bez cukru,
- ½ łyżeczki aromatu waniliowego,
- 4 łyżki erytrytolu,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki oleju rzepakowego.
Jeśli chcesz, aby fasolowe brownie było bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej, wykorzystaj składniki, które mają znak przekreślonego kłosa np. proszek do pieczenia bez glutenu.
Sprawdź także: Przepis na jaglane brownie
Jak przygotować fasolowe brownie bez mąki?
- Zacznij od dokładnego opłukania fasoli, a następnie pozostawienia jej do odsączenia. W tym czasie możesz przygotować pozostałe składniki oraz włączyć piekarnik i rozgrzać go do 180 stopni Celsjusza z opcją termoobiegu. Brownie najlepiej piec w większej blaszce lub tortownicy, ponieważ ciasto nie powinno być za grube.
- Posiekaj orzechy na mniejsze kawałki. Do małej szklanej miski wrzuć gorzką czekoladę, połóż ją na garnku lub rondelku z wrzącą wodą i mieszaj aż do roztopienia. Przed dodaniem jej do pozostałych składników upewnij się, że jest przestudzona. Czekoladę możesz również pokroić na mniejsze kawałki i dodać do ciasta.
- Przygotuj dużą miskę i zacznij od zblendowania opłukanej fasoli z bananami, jajkami i olejem. Gdy uzyskasz już gładką masę, dodaj kolejne składniki – posiekane orzechy laskowe, czekoladę, kakao, aromat waniliowy, erytrytol oraz proszek do pieczenia. Składniki dokładnie wymieszaj.
- Ciasto przelej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Papierem do pieczenia, który ochroni ciasto przed przywieraniem, a ponadto sprawia, że nie trzeba korzystać z dodatkowego tłuszczu do wysmarowania naczynia.
- Blaszkę wstaw do piekarnika, umieszczając ją na środkowym poziomie. Czas pieczenia wynosi około 50 minut. Przed wyjęciem brownie włóż do niego wykałaczkę i sprawdź, czy jest lekko wilgotna. Jeśli tak, to pieczenie dobiegło końca.
Zobacz również: Przepis na karobowe brownie z batatów
Gotowe fasolowe brownie możesz posypać zmielonym na puder erytrytolem i podawać z cząstkami ulubionych owoców. Smacznego!