Dieta 1200 kcal – jadłospis, zasady i efekty

dieta 1200 kcal

Dieta 1200 kcal to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na odchudzanie. Przedstawiamy zasady diety 1200 kalorii, podpowiadamy, co jeść na diecie 1200 kcal oraz podajemy 7-dniowy jadłospis diety 1200 kcal. Odpowiadamy również na pytanie dla kogo ta dieta będzie odpowiednia, a także czy dieta 1200 kcal to głodówka? 

Spis treści:

 1. Dieta 1200 kcal – czy jest zdrowa?
 2. Dieta 1200 kcal – zasady
 3. Co jeść na diecie 1200 kalorii?
 4. Dieta 1200 kcal – dla kogo?
 5. Ile można schudnąć na diecie 1200 kalorii?
 6. Czy dieta 1200 kcal to głodówka?
 7. Dieta 1200 kcal – jadłospis na 7 dni

Dieta 1200 kcal – czy jest zdrowa?

Dieta 1200 kcal to rodzaj niskokalorycznej diety o działaniu odchudzającym, która polega na ograniczeniu spożycia energii do 1200 kcal dziennie. To mniej restrykcyjna opcja niż równie popularna dieta 1000 kcal. Nie mniej jej właściwe zbilansowanie pod kątem zawartości odpowiedniej ilości składników odżywczych może być problematyczne, dlatego należy komponować ją w oparciu o mało przetworzoną żywność wysokiej jakości. 

Dieta 1200 kcal – zasady

 1. Jedz regularnie
  Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, aby uniknąć uczucia głodu i utrzymać stały poziom energii. Zachowaj odstęp ok. 2-3 godzin pomiędzy jedzeniem, a ostatnie danie zjedz ok. 3 godziny przez nocnym wypoczynkiem. Planuj swoje posiłki i zakupy z wyprzedzeniem, aby uniknąć impulsywnych wyborów żywności.
   
 2. Spożywaj dużo warzyw, a w mniejszej ilości owoców
  Warzywa i owoce to bogactwo cennych witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Są ponadto mało kaloryczne, dzięki czemu za ich pomocą można zwiększyć objętość posiłku nie zwiększając w istotny sposób kaloryczności. Ze względu na dużą zawartość cukrów, zaleca się spożywanie mniejszej ilości owoców, a więcej warzyw.

  Zgodnie z zaleceniami, na diecie 1200 kcal, warto spożywać jak najwięcej warzyw.
   
 3. Stawiaj na produkty z pełnego ziarna
  Produkty zbożowe pełnoziarniste powstają z całych ziaren zbóż. Oznacza to, że zawierają okrywę nasienną (otręby) i zarodki. Dzięki temu zapewniają więcej cennych składników odżywczych w porównaniu do produktów oczyszczonych. Są również bogatsze w błonnik pokarmowy, który zwiększa sytość po posiłku. Dlatego, wybieraj grahamki zamiast kajzerek, ciemny makaron zamiast jasnego i brązowy ryż zamiast białego.
   
 4. Wybieraj różne źródła białka
  Aby dieta dostarczała jak najwięcej cennych substancji, w tym białka, warto korzystać z różnych jego źródeł. Stawiaj na nasiona roślin strączkowych, chude i tłuste ryby oraz chude mięso o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych. Źródłem białka są również przetwory mleczne, które ponadto dostarczają wapń.
   
 5. Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach
  Zdrowe jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są ważnym składnikiem diety. Bardzo niska zawartość tłuszczów w diecie może powodować problemy hormonalne, ograniczać wchłanianie witamin A, D, E i K oraz zmniejszać sytość po posiłku. Dodatek tłuszczu z jednej strony obniża ładunek glikemiczny posiłku, powodując korzystny, stopniowy wzrost poziomu cukru we krwi, z drugiej opóźnia opróżnianie żołądka.

  Nasiona słonecznika to dobre źródło tłuszczów na diecie 1200 kcal.
   
 6. Stosuj odpowiednie techniki kulinarne
  Aby nie zwiększać kaloryczności potrawy jej składniki:
  • gotuj w wodzie, 
  • gotuj na parze, 
  • smaż na patelniach, które nie wymagają użycia tłuszczu,
  • piecz w piekarniku w rękawie piekarniczym lub naczyniu żaroodpornym.
   
 7. Nawadniaj organizm
  Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych. Sprawdź, ile wody powinieneś pić każdego dnia, korzystając z naszego kalkulatora wody.
   
 8. Ogranicz pokarmy przetworzone
  Unikaj jedzenia produktów wysoko przetworzonych. Są bogate w kalorie, sól, cukier, tłuszcze i ubogie w cenne składniki odżywcze, jak witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Ich zjedzenie nie syci, a często nawet zaostrza apetyt.

Co jeść na diecie 1200 kalorii?

Stosując dietę 1200 kcal należy jeść różnorodną i mało przetworzoną żywność.

Na diecie 1200 kcal ważne jest, aby wybierać żywność o wysokiej wartości odżywczej, która dostarczy organizmowi jak największą ilość składników odżywczych, mimo ograniczenia kalorycznego. Poniżej znajduje się lista produktów, które warto spożywać na diecie 1200 kcal:

 •  różnorodne warzywa, które są niskokaloryczne, bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Polecane są m.in.: brokuły, dynia, kalafior, marchew, buraki, szpinak, papryka, pomidory, cukinia, kapusta, sałata, ogórki itd.
 •  różnorodne owoce, które podobnie jak warzywa stanowią bogactwo witamin i składników mineralnych. Na diecie 1200 kcal warto spożywać m.in. jabłka, pomarańcze, truskawki, gruszki, jagody, maliny, grejpfruty, arbuzy itp.
 •  produkty zbożowe z pełnego ziarna, które są dla organizmu źródłem węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego i cennych składników odżywczych. Warto wybierać m.in. kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy, płatki owsiane itp.
 •  chude mięso drobiowe (np. kurczak, indyk), a rzadkiej chuda wołowina i wieprzowina, jako źródło pełnowartościowego białka, które jest ważne dla utrzymania masy mięśniowej,
 •  tłuste ryby (np. łosoś, pstrąg, karmazyn, halibut) podobnie jak mięso zapewnią białko, ale również zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, w diecie można również uwzględniać chude gatunki ryb, bo są mało kaloryczne, wysokoproteinowe i ubogie w niezdrowe tłuszcze,
 •  jaja charakteryzują się tzw. wysokim indeksem sytości, co oznacza, że po ich zjedzeniu dłużej odczuwamy zaspokojenie głodu, są również bogate w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i składniki mineralne,

  Kanapka z jajecznicą na parze, jako przykładowy posiłek diety 1200 kcal.
   
 •  nasiona roślin strączkowych, takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola, są dobrym źródłem białka, węglowodanów, błonnika i substancji odżywczych, warto dodawać je do diety nawet w niewielkich ilościach, by zwiększyć jej wartość odżywczą,
 •  niskotłuszczowe produkty mleczne, które stanowią bogate źródło wapnia. Polecane są chude mleko, jogurt naturalny, twaróg o niskiej zawartości tłuszczu, kefir i maślanka, 
 •  oleje roślinne, orzechy, pestki i awokado, zapewnią dodatek zdrowych tłuszczów, które umożliwiają wykorzystanie witamin w nich rozpuszczalnych i poprawiają smak potraw
 •  napoje bez dodatku cukru – woda, zielona herbata, herbaty ziołowe, kawa.

Zielona herbata jako przykład zalecanego napoju diety 1200 kcal.

Dieta 1200 kcal – dla kogo?

Dieta 1200 kcal nie będzie odpowiednia dla każdego. Jeśli zastanawiasz się, czy należysz do grona osób, które mogą skorzystać z takiego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu z naszymi dietetykami pod numerem tel. 22 730 00 69. Na podstawie indywidualnych parametrów specjalista obliczy zapotrzebowanie kaloryczne i zaproponuje najwłaściwszy wariant kaloryczny diety. Swoje całkowite potrzeby energetyczne możesz obliczyć również korzystając z dostępnego na naszej stronie internetowej kalkulatora CPM (całkowitej przemiany materii).

Warto podkreślić, że korzystając z cateringu dietetycznego możesz wybrać dietę 1200 kcal nawet wtedy, jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe – wynosi np. 1500 kcal. Wybierając niższy wariant kaloryczny pozostawiasz miejsce na kawę z mlekiem czy inne ulubione produkty, bez których nie wyobrażasz sobie codzienności.

Ile można schudnąć na diecie 1200 kalorii?

Dieta 1200 kcal to dieta niskokaloryczna, która prowadzi do utraty wagi, ponieważ dostarcza organizmowi mniej kalorii, niż jest on w stanie spalić w ciągu dnia. To, ile kilogramów można schudnąć za jej pomocą zależy od wielu czynników, takich jak:

 •  wiek, 
 •  płeć, 
 •  aktualna masa ciała,
 •  wzrost,
 •  poziom aktywności fizycznej,
 •  indywidualne predyspozycje,
 •  ogólny stan zdrowia. 

Efekty diety 1200 kcal zależą od wielu czynników.

Warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na dietę i w różny sposób traci masę ciała. Niektórzy chudną szybciej, a inni wolniej. Ważne jest zachowanie zdrowego podejścia do odchudzania i stosowanie diety o odpowiednio dobranej kaloryczności.

Czy dieta 1200 kcal to głodówka?

Dieta 1200 kcal jest rodzajem diety niskokalorycznej. Sama w sobie nie jest głodówką. Zakłada spożywanie pokarmu, lecz w mniejszych ilościach. Nie mniej ta kaloryczność może być zbyt niska dla większości osób. Dlatego, przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z dietetykiem. 

Głodówka polega na całkowitym lub drastycznym ograniczeniu spożycia kalorii. Zależnie od kondycji organizmu oraz czasu ograniczenia żywności to podejście może okazać się niebezpieczne dla zdrowia, prowadząc do poważnych niedoborów składników odżywczych i problemów zdrowotnych. Głodzenie organizmu powoduje obniżenie masy ciała i utratę dużej ilości wody. Ponadto przyczynia się do uczucia osłabienia i spowolnienia metabolizmu, ponieważ przy bardzo niskiej podaży energii organizm spala tkankę mięśniową. Skutkiem głodówki mogą być zaburzenia hormonalne.

Dieta 1200 kcal to nie głodówka, a dieta o niskiej kaloryczności.

Dieta 1200 kcal – jadłospis na 7 dni

Poniżej przedstawiamy urozmaicony jadłospis diety 1200 kcal skomponowany z wykorzystaniem różnorodnych składników. Niektóre potrawy pojawiają się również w zestawach dietetycznych posiłków diety pudełkowej niskokalorycznej, do której przetestowania serdecznie zachęcamy.

Dieta 1200 kcal – dzień 1

 •  śniadanie: cynamonowa owsianka z orzechami włoskimi i jabłkiem
 •  II śniadanie: serek wiejski z pestkami dyni, słupki czerwonej papryki
 •  obiad: pieczona limanda w sezamowej panierce, gotowana fasolka szparagową i pieczone ziemniaki
 •  podwieczorek: borówki
 •  kolacja: kanapki z pastą z czerwonej fasoli i pomidorem 

Dieta 1200 kcal – dzień 2

 •  śniadanie: omlet z zielonym groszkiem i cukinią, chleb razowy
 •  II śniadanie: koktajl wiśniowy na jogurcie
 •  obiad: pulpety w sosie pomidorowym z makaronem pełnoziarnistym
 •  podwieczorek: hummus bazyliowy ze słupkami warzyw
 •  kolacja: dyniowe curry z tofu, soczewicą, kolorową papryką i prażonymi nerkowcami

Dieta 1200 kcal – dzień 3

 •  śniadanie: pełnoziarnisty chlebek bananowy z jogurtem greckim i cząstkami nektarynki
 •  II śniadanie: sałatka ziemniaczana z jajkiem i kiszonym ogórkiem
 •  obiad: filet z piersi indyka w sosie musztardowym z kaszą pęczak i surówką z kiszonej kapusty
 •  podwieczorek: budyń czekoladowy z musem malinowym
 •  kolacja: pizza na spodzie z polenty z pieczarkami, oliwkami i mozzarellą

Chlebek bananowy jako przykład posiłku diety 1200 kcal.

Dieta 1200 kcal – dzień 4

 •  śniadanie: pasta jajeczna ze szczypiorkiem, chleb pełnoziarnisty i cząstki świeżego ogórka
 •  II śniadanie: muffinka cynamonowa z cząstkami gruszki
 •  obiad: polędwiczki wieprzowe w sosie własnym z kaszą gryczaną i surówką z buraków
 •  podwieczorek: szklanka kefiru
 •  kolacja: sałatka z pieczonym batatem, zieloną soczewicą, żurawiną suszoną i dressingiem musztardowym

Dieta 1200 kcal – dzień 5

 •  śniadanie: placuszki owsiane z jogurtem naturalnym i cząstkami moreli
 •  II śniadanie: krem czekoladowy z awokado i banana
 •  obiad: lasagne ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i twardym serem 
 •  podwieczorek: zupa jarzynowa
 •  kolacja: naleśnik z ziemniaczanym farszem z białym serem i cebulą

Dieta 1200 kcal – dzień 6

 •  śniadanie: owsianka na jogurcie z pieczoną gruszką i czekoladową ricottą
 •  II śniadanie: pasta z tuńczyka z kiszonym ogórkiem, pumpernikiel 
 •  obiad: potrawka z kurczaka w sosie śmietanowym z kaszą jaglaną i gotowaną marchewką
 •  podwieczorek: lekki sernik kokosowy z chia i musem mango
 •  kolacja: kanapki z mozzarellą light, rukolą i pomidorem

Przykładowy posiłek diety 1200 kcal - kanapki z mozzarellą i pomidorami

Dieta 1200 kcal – dzień 7

 •  śniadanie: wytrawne gofry z serkiem wiejskim i cząstkami rzodkiewki
 •  II śniadanie: orkiszanka z masłem orzechowym, borówkami i sezamem
 •  obiad: gołąbki z mięsem drobiowym, sosem pomidorowym i puree ziemniaczanym
 •  podwieczorek: mango lassi
 •  kolacja: sałatka makaronowa z jajkiem, fetą, brokułem i sosem czosnkowym

Chcesz zrzucić kilka kilogramów w zdrowy sposób, a nie masz czasu gotować? A może nie wiesz jak właściwie skomponować codzienne posiłki? Przychodzimy z pomocą! Skorzystaj ze zbilansowanych diet pudełkowych opracowanych przez naszego doświadczonego dietetyka! Jeśli masz pytania, czekamy na kontakt pod numerem tel. 22 730 00 69 – odpowiemy na wszystkie i doradzimy najlepsze rozwiązanie

 

Składniki do diety wysokotłuszczowej: mięso i olej
Porady dietetyka
10.04.2024

Dieta wysokotłuszczowa – zalecenia, efekty oraz jadłospis

W standardowej, zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diecie tłuszcz stanowi ok. 1/3 wszystkich kalorii. Jeszcze parę lat temu królował mit, że to właśnie tłuszcz odpowiada za gromadzenie się tkanki tłuszczowej, więc wiele odchudzających się osób ograniczało ten składnik w diecie. Na szczęście obecnie tłuszcz nie wzbudza już lęku, a niezwykle popularne stały się diety wysokotłuszczowe. Jakie są zalecenia i efekty diety bogatej w tłuszcze i czy taki sposób żywienia ma sens?

Dieta wysokotłuszczowa – zalecenia, efekty oraz jadłospis
Jedzenie i waga (dieta 800 kcal)
Przepisy, Ciekawostki
09.04.2024

Dieta 800 kcal – na czym polega? Efekty oraz przykładowy jadłospis

Dieta 800 kcal to restrykcyjny plan żywieniowy, który zyskał popularność jako sposób na szybką utratę wagi. Jego podstawą jest przede wszystkim drastyczne ograniczenie dziennej liczby kalorii. Czy taka dieta faktycznie działa? Jak wpływa na zdrowie i czy pomaga schudnąć w zdrowy i zrównoważony sposób? Sprawdzamy.

Dieta 800 kcal – na czym polega? Efekty oraz przykładowy jadłospis
Dietetyczka rozpisuje dietę
Ciekawostki
08.04.2024

Dieta zgodna z grupą krwi – jak wygląda w praktyce?

Każdego roku pojawiają się setki nowych teorii dotyczących tego, co jeść, aby szybko schudnąć, być zdrowszym i pełnym energii. Dietetycy wciąż zastanawiają się, dlaczego osoby, które szukają odpowiedzi na te i podobne pytania, nie przyjmują do wiadomości jednego słusznego rozwiązania — pełnowartościowej diety. Jakiś czas temu, na fali popularności dziwnych strategii dla zdrowia, pojawiła się dieta zgodna z grupą krwi. Czy faktycznie ma sens? Sprawdźmy!

Dieta zgodna z grupą krwi – jak wygląda w praktyce?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję