13.11.2023

Dieta karniwora – zasady i potencjalne skutki jedzenia wyłącznie mięsa

zasady diety karniwora

W Polsce coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak wygląda ich codzienny jadłospis. Według najnowszych badań aż 30% Polaków deklaruje, że stosuje jakąś formę diety. Wśród wszystkich opcji jedna dieta wyróżnia się kontrowersyjnością i rosnącą popularnością – dieta karniwora. To podejście żywieniowe, w którym głównym składnikiem jest mięso. Czy dieta karniwora jest zdrowa? Jakie są jej zasady? Jakie są skutki jedzenia samego mięsa?

Spis treści:

  1. Co to takiego dieta karniwora?
  2. Zasady żywienia w diecie karniwora
  3. Czy dieta karniwora jest odpowiednia dla każdego?
  4. Karniworyzm a zdrowie – korzyści i potencjalne ryzyko takiego podejścia żywieniowego
  5. Dieta karniwora – korzyści dla zdrowia
  6. Dieta karniwora – ryzyko dla zdrowia
  7. Efekty diety karniwora

Co to takiego dieta karniwora?

Czy dieta karniwora nic Ci nie mówi? To może bliższe będzie Ci pojęcie diety mięsnej? Oba terminy opisują model żywienia, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Na dietę karniwora możemy trafić, szukając odpowiedzi na pytania: jak szybko schudnąć, jak dbać o zdrowe odżywianie na wakacjach czy jak skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej. Według zwolenników diety karniwora ten model żywienia ma wiele zalet. Najprostsza definicja dieta karniwora, zwanej dietą mięsożercy, opisuje ją jako ekstremalną formę diety ketogenicznej, czyli skrajnie ograniczającej spożycie węglowodanów.

Główna zasada diety karniwora wskazuje, by spożywać jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego i wyeliminować z jadłospisu zboża, warzywa, owoce, orzechy, pestki i nasiona, a tym samym wszystkie produkty, do których produkcji wykorzystuje się surowce roślinne (np. mąkę, kasze, makarony, pieczywo, tofu itp.).

czy na diecie karniwora można jeść tylko mięso

Geneza diety karniwora związana jest z dr. Shawnem Bakerem, amerykańskim lekarzem i byłym chirurgiem ortopedą, który opracował zasady tego modelu żywienia i stał się jego głównym zwolennikiem i promotorem. Dr Baker, kierując się własnymi doświadczeniami i obserwacjami, postanowił całkowicie zrezygnować ze spożycia produktów roślinnych na rzecz mięsa. Uważa on, że taka dieta jest zgodna z naszą ewolucyjną przeszłością i może przynieść liczne korzyści zdrowotne. Zwolennicy diety sugerują, że taki model żywienia może poprawić stężenie glukozy we krwi, redukować stany zapalne i przyczyniać się do lepszego samopoczucia. Teorie te są jednak bardzo kontrowersyjne i dzielą środowisko medyczne.

Warto podkreślić, że nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo diety karniwora. Efekty opisywane przez osoby stosujące ten model żywienia mogą być jednak zachęcające. Co ciekawe, zwolennicy wymieniają zarówno liczne zalety, jak i wady diety karniwora, czyli niepokojące skutki uboczne. Warto również zauważyć, że oficjalny profil dr. Bakera obecnie obserwuje ponad 300 tysięcy osób (https://www.instagram.com/shawnbaker1967/). Ile spośród nich faktycznie praktykuje tak restrykcyjną mięsną dietę?

Choć dieta karniwora budzi wiele kontrowersji, jej popularność rośnie, a efekty są przedmiotem licznych dyskusji i badań. Przyjrzyjmy się bliżej jej głównym zasadom.

co można jeść na diecie karniwora

Zasady żywienia w diecie karniwora

Co to jest dieta karniwora i jakie są jej główne zasady? Jak już wspominaliśmy, jest to forma żywienia, która koncentruje się na spożywaniu wyłącznie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zatem to, na czym polega dieta karniwora to po prostu spożywanie głównie mięsa, podrobów, bulionów kolagenowych (rosołu) i tłuszczów zwierzęcych.

W praktyce menu diety może być różnorodne, uwzględniając różne gatunki mięs (od czerwonych po białe), a także ryby i owoce morza. Nawet w przypadku stosowania bardzo ścisłej diety mięsnej, jej twórca dopuszcza spożycia jaj i wysokotłuszczowych produktów mlecznych. Warto również wspomnieć, że w diecie zaleca się stosowanie jedynie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, smalec, czy łój wołowy, i rekomenduje się całkowite wykluczenie tłuszczów roślinnych, takich jak oleje, oliwy, czy margaryny.

Sprawdź także: Rola ryb w diecie

jakie mięso jeść na diecie karniwora

Zasady diety nie określają ścisłej liczby posiłków w ciągu dnia ani konkretnego czasu, kiedy należy je spożywać. Na oficjalnej stronie można znaleźć wzmianki dr. Bakera o suplementacji elektrolitów, jednak nie pojawiają się tam żadne konkretne dawki, czy zalecenia dotyczące uzupełniania diety o konkretne witaminy czy składniki mineralne. Nie wiadomo zatem, skąd organizm ma je pobierać.

Przepisy diety karniwora są nieskomplikowane i nie uwzględniają trudnych do zdobycia składników czy czasochłonnych technik kulinarnych.

dla kogo polecana jest dieta karniwora

Czy dieta karniwora jest odpowiednia dla każdego?

Możemy spotkać osoby, które ślepo wierzą w potencjalne korzyści wyeliminowania z jadłospisu produktów roślinnych na rzecz mięsa, jednak czy dieta karniwora będzie odpowiednia i bezpieczna dla każdego?

Po pierwsze, już na wstępie należy podkreślić, że dieta karniwora jest bardzo restrykcyjna. Eliminuje wiele produktów roślinnych, które są znane ze swoich korzyści zdrowotnych i dostarczają niezbędne składniki odżywcze. Po drugie, brakuje jednoznacznych badań naukowych potwierdzających jej długoterminowe pozytywne rezultaty.

Co więcej, istnieją uzasadnione podejrzenia, że dieta ta może prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. Duża ilość cholesterolu i niska podaż błonnika w diecie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i niektórych form nowotworów.

Zanim zdecydujesz się na dietę karniwora, warto zastanowić się nad jej długoterminowymi skutkami dla zdrowia i środowiska. Pamiętaj, że każda dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i przed wprowadzeniem znaczących zmian w swoim stylu żywienia zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

skutki stosowania diety karniwora

Karniworyzm a zdrowie – korzyści i potencjalne ryzyko takiego podejścia żywieniowego

Karniworyzm obiecuje utratę wagi i poprawę stanu zdrowia, a niektórzy twierdzą, że może pomóc również w unormowaniu stężenia glukozy we krwi. Jak jest naprawdę?

Dieta karniwora – korzyści dla zdrowia

Zacznijmy od korzyści, jakie menu diety karniwora rzekomo zapewnia. Podobno dzięki niemu można dostarczyć organizmowi dobrze przyswajalne żelazo, co potencjalnie mogłoby być korzystne np. w przypadku osób z anemią. Oczywiście żelazo w diecie to niezbędny składnik odżywczy, jednak czy pozyskiwanie go wyłącznie z mięsa, kosztem innych mikroelementów i witamin, jest rozsądne? Niekoniecznie.

Przyglądając się przepisom diety karniwora, łatwo zauważyć, że dania są bogate w proteiny. Czy zatem ten model żywienia może pomóc w budowaniu masy mięśniowej? Pełnowartościowe białko w diecie jest oczywiście niezbędna, a w przypadku sportowców wręcz kluczowe, ale jego wysokie spożycie bez uwzględnienia w jadłospisie innych składników odżywczych z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów.

produkty dozwolone w diecie karniwora

Dieta karniwora – ryzyko dla zdrowia

Przykładowy jadłospis diety karniwora pokazuje, że jest to menu pozbawione istotnych dla organizmu warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, bogatych w witaminy, cenne składniki odżywcze i błonnik. Dieta tego typu może prowadzić do bardzo poważnych problemów z zaparciami oraz znacznego pogorszenia stanu mikroflory jelitowej. Co gorsza, badania wykazały, że wysokie spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego.

Sprawdź także: Czy mięso jest zdrowe? Plusy i minusy diety pescowegetariańskiej

Dieta karniwora może mieć również istotny wpływ na lipidogram, czyli profil lipidowy w organizmie. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu pojawia się ryzyko zwiększenia poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), co może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie może dojść do obniżenia poziomu cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu), co również jest niekorzystne dla zdrowia serca.

mięso drobiowe w diecie karniwora

Efekty diety karniwora

Czy dieta karniwora przynosi korzystne efekty? Ostatecznie, jeśli chodzi o długoterminowe konsekwencje dla zdrowia, dieta karniwora może zwiększyć ryzyko poważnych schorzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy zawału serca.

Potencjalnie korzystny wpływ na zdrowie takiego modelu żywienia nie jest potwierdzony badaniami, a pozytywne efekty stosowania diety opartej jedynie na produktach pochodzenia zwierzęcego są wątpliwe.

Jeśli szukasz bezpiecznego sposobu na poprawę zdrowia poprzez stosowanie diety, warto udać się na konsultacje do wykwalifikowanego dietetyka lub zdecydować się na sprawdzony catering dietetyczny — wysokiej jakości dieta pudełkowa to gwarancja menu, które dostarczy Twojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, bez konieczności stosowania niebezpiecznych restrykcji żywieniowych.

 

Kobieta je danie z łososiem
Przepisy, Ciekawostki
15.05.2024

Dieta samuraja – zasady, efekty oraz przykładowy jadłospis

Dieta samuraja cieszy się popularnością głównie u osób chcących stracić na wadze i lepiej się odżywiać. Stanowi odmianę diety paleo i opiera się w dużej mierze na modelu żywienia, który stosują wyspiarze z Okinawy. Czy dieta samuraja jest zdrowa dla organizmu i czy wpływa korzystnie na sylwetkę? Dowiedz się o niej więcej i sprawdź przykładowe przepisy diety samuraja.

Dieta samuraja – zasady, efekty oraz przykładowy jadłospis
Osoba pisze notatki dotyczące diety
Przepisy, Ciekawostki
14.05.2024

Dieta SCD – jak wygląda dieta specyficznych węglowodanów?

W ostatnich latach dieta SCD (dieta specyficznych węglowodanów) zyskuje na popularności, a badań oceniających jej skuteczność w wybranych jednostkach chorobowych wciąż przybywa. Co to jest dieta SCD i jak wpływa na organizm? Przedstawiamy, jakie są zasady diety SCD, jakie efekty daje stosowanie tego modelu odżywiania i jakie sprawdzone przepisy diety SCD warto poznać, chcąc skomponować jadłospis.

Dieta SCD – jak wygląda dieta specyficznych węglowodanów?
Kobieta trzyma się za brzuch z bólu
Przepisy, Porady dietetyka
08.05.2024

Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Helicobacter pylori to bakteria, która infekuje żołądek i może powodować pewne problemy zdrowotne. Szacuje się, że zakażenie dotyczy połowy ludzi na świecie​​. Jeśli zmagasz się z problemami żołądkowymi związanymi z infekcją, dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy Helicobacter pylori. Produkty wskazane i zakazane oraz przykładowy jadłospis znajdziesz w niniejszym artykule.

Dieta przy Helicobacter pylori. Co jeść, czego unikać?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję