HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
dieta sokowa zasady
14.09.2020

Dieta sokowa – zasady, efekty. Czy warto ją stosować?

Dieta sokowa to bardzo specyficzny rodzaj diety, opierający się na spożywaniu wyłącznie naturalnych soków owocowych i warzywnych. Wiele osób stosuje ją jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i sięga po nią aby oczyścić się z toksyn. Jakie są zasady diety sokowej, ile można na niej schudnąć i co myślą dietetycy o takim sposobie odżywiania?

Na czym polega dieta sokowa?

Zasady diety sokowej są bardzo proste. Polega ona na tym, że zwykłe posiłki zastępowane są płynnymi, głównie w postaci soków owocowych i warzywnych, choć dozwolone są również kremowe zupy. Podczas przygotowywania diety sokowej, należy dobrać soki i kremy z takich warzyw i owoców, aby zapewniały one jak najwyższą wartość odżywczą. Dobór kaloryczny w trakcie takiej diety bywa indywidualny i zależny od masy ciała, płci, wzrostu czy rodzaju wykonywanej pracy, jednak zazwyczaj płynne produkty nie dostarczają więcej niż 1400 kcal na dobę.

Czy dieta sokowa pozwala schudnąć?

Utrata kilogramów to raczej efekt uboczny stosowania diety sokowej, wynikający głównie z dostarczania organizmowi mniejszej ilości kalorii. Jako że na diecie sokowej nie powinno się przebywać przez okres dłuższy niż kilka dni, zmniejszenie wagi nie będzie nadzwyczajne. Efekty odchudzające diety sokowej to utrata do 4 kilogramów, z których większość stanowi zatrzymana woda, to właśnie jej nasz organizm wydala najwięcej.

Czy dieta sokowa jest dietą bezpieczną?

Dieta sokowa jest dietą bardzo restrykcyjną, gdyż opiera się na spożywaniu produktów płynnych, złożonych głównie z warzyw i owoców. Nie jest to z pewnością sposób odżywiania, który można stosować przez okres dłuższy niż 5 dni, choć eksperci coraz częściej zalecą jedynie 3 dni.

Osoby, które chcą wypróbować dietę sokową, zanim do niej przejdą, powinny zastanowić się nad tym, czy jest to odpowiednia pora na tak drastyczną zmianę żywienia. Przede wszystkim, ze względu na niską podaż energetyczną, podczas diety sokowej może zabraknąć siły na pracę fizyczną oraz inne aktywności. Dlatego najlepiej rozpocząć ją w weekend lub w dni, w które nie będzie od nas wymagana zarówno wydajność fizyczna, jak i intensywna praca umysłowa.

Dieta sokowa wiąże się z niską podażą kaloryczną, dlatego nie jest zalecana matkom karmiącym, kobietom w ciąży. Ze względu na dużą zawartość cukrów diabetycy czy osoby mający zaburzenia gospodarki węglowodanowej również powinni się jej wystrzegać.

dieta sokowa

Co o diecie sokowej mówią dietetycy?

Dietetycy rzadko zalecają dietę sokową jako sposób na odchudzanie. Owszem, można na niej stracić kilka kilogramów, jednak będzie to głównie woda, a przez to po powrocie do normalnego żywienia bardzo łatwo o efekt jojo. Eksperci podkreślają również, że chcąc uzyskać zdrowe i trwałe efekty odchudzania, najlepiej stosować zbilansowany tryb żywienia. Dieta odchudzająca powinna być bogata w składniki odżywcze, nie tylko błonnik i witaminy, ale również białko oraz zdrowe kwasy tłuszczowe, bez których organizm narażony jest na poważne niedobory.

Czy warto stosować dietę sokową?

Dieta sokowa to bardzo restrykcyjny sposób żywienia. Nie jest to idealny pomysł na odchudzanie, aczkolwiek może sprawdzić się jako sposób na chwilową poprawę samopoczucia. Specjaliści twierdzą, iż lepiej nie stosować jej dłużej niż przez 3 dni, gdyż nie zawiera ona wystarczającej ilości składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Warto również zastanowić się nad tym, czy faktycznie potrzebna jest nam taka dieta. Zdrowy organizm, który otrzymuje odpowiednią dawkę zbilansowanych składników, oczyszcza się sam.

Zdrowe i bezpieczne odchudzanie, zapewniające efekty na dłużej można przeprowadzić tylko za pomocą zbilansowanej diety, dobranej poprzez obliczenie bilansu kalorycznego potrzebnego do obniżenia masy ciała.

×