27.11.2023

Dieta Cambridge – na czym polega oraz jakich efektów można się spodziewać?

dieta Cambridge na redukcję

Wiele osób chcących stracić na wadze zastanawia się, co to jest dieta Cambridge, gdzie kupić gotową dietę Cambridge, jakie produkty można spożywać na diecie Cambridge oraz jakich efektów można się po niej spodziewać? To model odżywiania, którego nazwa została zmieniona i obecnie jest to Dieta 1:1. Spożywa się na niej gotowe, zalecane przez producenta dania. Jak wygląda jadłospis diety Cambridge? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o tym modelu żywienia.

Spis treści:

 1. Na czym polega dieta Cambridge?
 2. Dieta Cambridge – u kogo się nie sprawdzi?
 3. Etapy diety Cambridge
 4. Produkty zalecane w trakcie diety Cambridge
 5. Dieta Cambridge – przykładowy jadłospis
 6. Wady i zalety diety Cambridge
 7. Jakich efektów możemy się spodziewać po zastosowaniu diety Cambridge?

Na czym polega dieta Cambridge?

Dieta odchudzająca Cambridge została opracowana w latach 60. XX wieku przez Alana Howarda z Uniwersytetu Cambridge w Anglii. Pierwotnie występowała w wersji brytyjskiej i amerykańskiej. Od 2019 zmieniono jednak jej nazwę na The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. Dieta redukcyjna Cambridge jest podzielona na kilka etapów, w których spożywa się gotowe, niskokaloryczne, bogate w białko dania od producenta diety i stopniowo rozszerza jadłospis o inne posiłki. W ramach diety Cambridge węglowodany i tłuszcze są ograniczane do minimum, co pomaga organizmowi wejść w stan ketozy. Program Cambridge Weight Plan często wiąże się także regularnymi spotkaniami z konsultantem, który śledzi postępy i udziela wsparcia.

Dieta Cambridge – u kogo się nie sprawdzi?

Dieta Cambridge nie nadaje się dla każdego. Z pewnością nie powinny jej stosować: kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci i młodzież, osoby z niedożywieniem oraz seniorzy. Nie zaleca się jej również u osób chorujących na: cukrzycę, hipoglikemię reaktywną, porfirię, zespół Cushinga, nowotwór, zaburzenia odżywiania oraz u osób: z chorobami nerek, wątroby, tarczycy, z przewlekłymi problemami z przewodem pokarmowym, takimi jak choroba refluksowa, wrzody żołądka, czy zaparcia, z zaburzeniami rytmu serca, po zawale serca i udarze mózgu. Ten model żywienia nie będzie także wskazany u uzależnionych od alkoholu, narkotyków czy substancji psychotropowych. Przed zastosowaniem takiej diety warto rozważyć konsultację z dietetykiem.

poznaj zasady diety Cambridge

Etapy diety Cambridge

Zasady diety Cambridge są dość proste. Plan obejmuje sześć etapów, podzielonych na tygodnie, a całkowita liczba kalorii stopniowo wzrasta z około 500 do 1200 kcal dziennie. Pierwsze dwa etapy powinny trwać około 3 tygodnie, a długość kolejnych należy dopasować indywidualnie, tak by być zadowolonym z efektów diety.

 • Etap 1: należy wyeliminować wszystkie „normalne”, codzienne pokarmy i dania i spożywać wyłącznie 4 niskokaloryczne, gotowe produkty Cambridge. Dieta na tym etapie dziennie dostarcza 800 kcal.
 • Etap 2: należy spożywać 3 gotowe posiłki diety Cambridge oraz zdrowy obiad, który dostarczy nie więcej niż 200 kcal. Opcjonalnie można dodać sałatkę. Kaloryczność diety w tym okresie również wynosi ok. 800 kcal.
 • Etap 3: należy spożywać 2 gotowe posiłki diety Cambridge oraz zdrowy obiad (do 400 kcal). Można pić 125 ml mleka 2% tłuszczu i opcjonalnie jeść sałatki. Kaloryczność diety w tym okresie nie powinna przekraczać 1000 kcal.
 • Etap 4: należy spożywać 2 gotowe posiłki z diety Cambridge oraz dowolne śniadanie (do 300 kcal), obiad (do 500 kcal), kolację (do 400 kcal). Można pić 100 ml mleka 2% tłuszczu i opcjonalnie jeść sałatki.
 • Etap 5: należy spożywać 1 posiłek z diety Cambridge, normalne śniadanie, lunch, kolację i przekąski. Można pić 100 ml odtłuszczonego mleka.
 • Etap 6: zakłada stosowanie zdrowej diety i nadal sięganie po gotowe produkty diet Cambridge. Nie powinno się jednak przekraczać 1500 kalorii dziennie.

co można jeść na diecie Cambridge

Produkty zalecane w trakcie diety Cambridge

Dania w diecie Cambridge to najczęściej: zupy, koktajle/smoothie, napoje, owsianki, makarony, kasze, batony, ciasteczka. Nie jest to zatem dieta zupowa. Dozwolone jest spożywanie kawy i herbaty, ale podstawą powinno być picie wody. W późniejszych etapach diety można spożywać także inne produkty i potrawy, ale nie można przekroczyć zalecanej dziennej wartości energetycznej.

Gdzie można kupić dietę Cambridge? Gotowe posiłki są dostępne na stronie producenta, u przedstawicieli handlowych lub u innych firm promujących ten model żywienia.

Sprawdź także: Przepis na zupę krem z marchwi

dieta Cambridge opiera się na gotowych posiłkach

Dieta Cambridge – przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis dla 1. etapu diety Cambridge

Śniadanie: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. gotowa owsianka

Obiad: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. gotowy makaron bolognese

Podwieczorek: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. gotowa orientalna zupa z chili

Kolacja: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. gotowy koktajl o smaku czekoladowym

przykładowe menu na diecie Cambridge

Przykładowy jadłospis dla 2. etapu diety Cambridge

Śniadanie: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. smoothie

Obiad: sałatka z kurczakiem (nie więcej niż 200 kcal)

Podwieczorek: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. baton z żurawiną

Kolacja: posiłek marki Cambridge Weight Plan np. kurczak w stylu śródziemnomorskim

dla kogo polecana jest dieta Cambridge

Wady i zalety diety Cambridge

Jak wiele modeli żywienia, tak i dieta Cambridge ma wady i zalety.

Wady diety Cambridge:

 • Niskokaloryczność, która może niekorzystnie wpłynąć na organizm, doprowadzając do niedoborów składników odżywczych.
 • Na diecie o tak niskiej wartości energetycznej można odczuwać nieustanny głód i rozdrażnienie. U niektórych pojawiają się bóle głowy i problemy z wypróżnianiem.
 • Dieta nie powoduje trwałej utraty masy ciała i zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
 • Dieta Cambridge może być trudna do przestrzegania przez dłuższy czas.
 • Stosowanie diety Cambridge może być kosztowne. Gotowe posiłki to wydatek około 300 zł tygodniowo.
 • Dieta Cambridge opiera się na spożywaniu specjalnie przygotowanych saszetek, suplementów i napojów, które są bogate w białko, a jednocześnie ograniczają ilość kalorii. Warto zaznaczyć, że takie podejście może prowadzić do uzależnienia od tych produktów i utrudniać powrót do normalnego jedzenia po zakończeniu diety.
 • Dieta Cambridge może zniechęcać do budowania zdrowych relacji z jedzeniem w przyszłości.

jadłospis na diecie Cambridge

Zalety diety Cambridge:

 • Dieta Cambridge jest dość prosta, nie wymaga wiele czasu na przygotowywanie posiłków. Na początkowym etapie nie trzeba mieć żadnej wiedzy o tym, jak robić koktajle odchudzające oraz jak przygotowywać dietetyczne dania – należy spożywać gotowe posiłki producenta.
 • Dieta Cambridge może przyczyniać się do szybkiej utraty masy ciała.

Nowe modele dietetyczne mogą być kuszące, jednak w przypadku otyłości oraz chorobach dietozależnych warto skonsultować się z lekarzem, który może rozważyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. W redukcji masy ciała pomocna okazuje się także zbilansowana dieta pudełkowa o odpowiednio dobranej kaloryczności.

Sprawdź także: Jak zacząć odchudzanie?

efekty diety Cambridge

Jakich efektów możemy się spodziewać po zastosowaniu diety Cambridge?

Wiele osób zastanawia się nad efektami diety Cambridge i tym, czy jest to skuteczny sposób na odchudzanie. Z pewnością tak mała podaż energii będzie wiązała się z utratą masy ciała, jednak wytrwanie na tak restrykcyjnej diecie przez dłuższy czas jest niebywale trudne. Efekty diety Cambridge zwykle nie są długotrwałe, a po jej zakończeniu często obserwuje się efekt jo-jo. Kluczem do uzyskania prawidłowej masy ciała na stałe jest bowiem zmiana nawyków żywieniowych. Co więcej, diety tego typu nie są zdrowe – niedobór witamin i składników mineralnych może prowadzić do osłabienia organizmu, senności w ciągu dnia, bóli głowy czy zaparć.

 

posiłek wysokobiałkowy (chude mięso, warzywa, ziemniaki)
Porady dietetyka
15.06.2024

Dlaczego dieta wysokobiałkowa w chorobie jest tak ważna?

Łatwostrawna dieta bogatobiałkowa jest stosowana w rekonwalescencji oraz terapii wielu chorób. Leczenie dietą nie sprawdzi się jednak u wszystkich. Dla kogo dieta wysokobiałkowa jest zalecana? Głównie dla osób po operacjach i w stanie wycieńczenia oraz chorych na raka. Dieta wysokobiałkowa dla pacjentów ze specyficznymi potrzebami musi być zbilansowana. Przepisy diety wysokobiałkowej dla chorych muszą uwzględniać odpowiednią ilość protein i innych składników mineralnych.

Dlaczego dieta wysokobiałkowa w chorobie jest tak ważna?
banan
Przepisy, Porady dietetyka
14.06.2024

Dieta wrzodowa a banany – czy mogą pomóc wrzodowcom?

Z uwagi na właściwości neutralizacji kwasów w soku żołądkowym w hipotezach dotyczących wpływu diety na chorobę wrzodową często przewija się pytanie, czy banany są zdrowe na żołądek. Owoce te są lekkostrawne i mogą wpływać kojąco na podrażnienia błony śluzowej, a dodatkowo są bogatym źródłem cennych dla jelit witamin i prebiotyków oraz błonnika. Wszystko to sprawia, że banany znajdują się u szczytu listy tego, co jeść przy wrzodach żołądka.

Dieta wrzodowa a banany – czy mogą pomóc wrzodowcom?
ilustracja przedstawiająca ręke zatrzymująca wirusy
Porady dietetyka
13.06.2024

Jaka dieta w chorobach autoimmunologicznych będzie najlepsza?

Pytanie o to, jak wyleczyć choroby autoimmunologiczne, wciąż jest jednym z najczęściej zadawanych w medycynie. Z uwagi na mechanizmy mikrobiomu i jego związek z modulowaniem odpowiedzi immunologicznej żywienie w chorobach autoimmunologicznych ma bardzo duże znacznie. Okazuje się, że odpowiednio dobrana do potrzeb, zbilansowana, pełnowartościowa dieta przy chorobach autoimmunologicznych może poprawiać samopoczucie i łagodzić niektóre dolegliwości.

Jaka dieta w chorobach autoimmunologicznych będzie najlepsza?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję