HACCP – Certyfikat
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
dieta redukcyjna
12.07.2019

Dieta redukcyjna – co warto wiedzieć?

Klucz do sukcesu – ujemny bilans kaloryczny

Najprościej mówiąc, żeby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, w ciągu dnia musisz spalać więcej kalorii niż te, które dostarczasz swojemu organizmowi z pożywieniem. Żeby odchudzanie było skuteczne i nie odbiło się niekorzystnie na zdrowiu, oblicz swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, a od otrzymanej sumy odejmij około 500 kcal.

Bez pośpiechu

Mówi się, że zdrowa dieta redukcyjna to taka, na której tracisz nie więcej niż 1 kilogram tygodniowo. Warto pamiętać jednak, że każdy organizm jest inny, a na pierwsze efekty trzeba czasami poczekać nawet kilka tygodni, dlatego nie zrażaj się, jeśli po pierwszych dniach stosowania diety Twoja waga nadal będzie pokazywała tę samą liczbę. Takie tempo spadku masy ciała uchroni Cię przed utratą jędrności skóry, a także przed zmęczeniem i osłabieniem podczas stosowania diety.

Zapomnij o „dietach cud”– może dieta redukcyjna?

W internecie możemy często natknąć się na informacje o tak zwanych „dietach cud”. Niektóre z nich obiecują utratę nawet kilkunastu kilogramów w ciągu miesiąca. Dieta kapuściana, kopenhaska, mleczna czy słoiczkowa mogą doprowadzić tylko do poważnych niedoborów witamin i minerałów, osłabienia, problemów z cerą i wypadającymi włosami. Dodatkowo wszelkie monodiety i głodówki prowadzą do poważnego rozregulowania metabolizmu – efekt jo-jo gwarantowany!

Jedz regularnie

Wyznacz stałe godziny posiłków i staraj się ich trzymać. Jedzenie pięć razy dziennie, w równych odstępach czasu, ustrzeże Cię przed napadami głodu i niekontrolowanym podjadaniem. Jednak to wartość energetyczna i jakość produktów, które spożywamy ma wpływ na to, czy uda nam się schudnąć, dlatego ilość posiłków w ciągu dnia i godziny, o których je spożywasz dostosuj do swojego trybu życia. Zadbaj o to, by były pożywne i pełnowartościowe. Pamiętaj też o tym, by kolację zjeść około 2-3 godzin przed snem.

Co jeść, a czego unikać?

Błonnik pokarmowy jest szczególnie ważny w diecie redukcyjnej. Ta substancja pęcznieje w żołądku i sprawia, że szybciej się najadamy i na dłużej czujemy się syci. Błonnik przyspiesza także perystaltykę jelit i pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Najwięcej znajdziemy go w zbożach (pełnoziarniste pieczywo, kasze, razowy makaron, brązowy ryż), świeżych owocach i warzywach, a także w warzywach strączkowych (fasola, ciecierzyca, soczewica, soja).

Osoby, które chcą schudnąć, mogą sięgać też po chude mięso i ryby, jajka, nabiał (np. kefir, jogurt naturalny, twaróg).

Żeby osiągnąć wymarzone efekty, zrezygnuj z fast-foodów i gotowych produktów. Ogranicz też rafinowany cukier, kolorowe napoje i pełne różnych konserwantów tłuste sosy. Tłuszcze zwierzęce zastąp znacznie zdrowszymi tłuszczami roślinnymi, a zamiast sklepowych słodyczy wybierz owoce lub samodzielnie przygotowane dietetyczne ciasteczka.

Pamiętaj, że dieta to nie kara, a droga do zdrowia i wymarzonej sylwetki. Jeśli brakuje Ci czasu na codzienne przygotowywanie zdrowych posiłków i liczenie ich wartości energetycznym, zamówienie cateringu dietetycznego może znacznie ułatwić Ci odchudzanie. Dzięki diecie pudełkowej każdego dnia otrzymasz zestaw pełnowartościowych potraw o wybranej przez Ciebie kaloryczności. Czas, który zaoszczędzisz na gotowaniu, możesz przeznaczyć na wysiłek fizyczny, który także pomoże Ci w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

×