Dieta ketogeniczna jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych sposobów żywienia. To moda czy faktycznie jej szybkie i skuteczne działanie. Ograniczenie podaży węglowodanów w codziennym jadłospisie powoduje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej w celach energetycznych, dzięki czemu dieta zawdzięcza swoje spektakularne efekty. Wiele kontrowersji wywołuje jednak alkohol na diecie keto. Czy można pić alkohol na diecie keto? Czy istnieje alkohol bez węglowodanów? Przekonajmy się.
Spis treści:
- Rodzaje alkoholu dozwolone na diecie ketogenicznej
- Wpływ alkoholu na efektywność diety ketogenicznej
- Alkohol a odchudzanie dietą keto
- Alkohol a kalorie – jak liczyć kalorie w napojach wyskokowych?
- Jakie są potencjalne skutki uboczne spożywania alkoholu podczas diety keto?
- Wpływ alkoholu na metabolizm tłuszczy na diecie ketogenicznej
- Jakie alternatywy dla tradycyjnych napojów alkoholowych są polecane na diecie keto?
Rodzaje alkoholu dozwolone na diecie ketogenicznej
Podczas diety ketogenicznej najważniejsze jest monitorowanie ilości spożywanych węglowodanów. Sporadyczne picie alkoholu w małych ilościach można uwzględnić, stosując keto jadłospis, ale należy pamiętać, że napoje wyskokowe nie są zalecane na żadnej diecie. Nie warto się zastanawiać, jaki alkohol na keto wybierać, bo każdy rodzaj szkodzi zdrowiu. Spośród wszystkich trunków najmniej kaloryczne i niskowęglowodanowe są alkohole bez cukru:
- czyste alkohole, np. wódka, rum, gin, tequila;
- wytrawne wino;
- niskowęglowodanowe piwa – w których zawartość cukrów jest mniejsza niż 5 g na butelkę;
- whisky, brandy, koniak.

Jeśli decydujesz się wypić drinka, do jego przyrządzenia nie wykorzystuj słodzonych napojów, soków i syropów owocowych, które zawierają duże ilości cukrów prostych – ich spożycie nie jest zgodne z zasadami diety keto. Zamiast wysokowęglowodanowych napojów możesz wykorzystać wodę gazowaną oraz świeże i aromatyczne zioła.
Jakich alkoholi należy unikać na diecie keto? Najwięcej węglowodanów zawierają:
- piwo,
- słodkie wódki i likiery,
- niskoprocentowe alkohole smakowe, np. piwo radler, cydr.
Badania naukowe dowiodły, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu może być szkodliwa dla zdrowia, więc nie warto się zastanawiać, czy na keto można pić alkohol. Na każdej diecie nie jest on zalecany.

Wpływ alkoholu na efektywność diety ketogenicznej
Temat diety keto i alkoholu wywołuje wiele kontrowersji. Dlaczego? Picie alkoholu powoduje zaangażowanie wątroby w procesy detoksykacyjne. Priorytetem wątroby staje się usunięcie związków toksycznych z organizmu, a to może wpłynąć na zahamowanie produkcji ciał ketonowych, a w konsekwencji zaburzenia ketozy – kluczowego stanu na diecie keto. Alkohol powoduje w konsekwencji zmniejszenie spalania tkanki tłuszczowej. Szczególnie wrażliwe na działanie alkoholu na keto są osoby, które dopiero zaczynają stosować tę dietę.
Małe ilości alkoholu spożywane rzadko nie muszą całkowicie wytrącać organizmu ze stanu ketozy. Należy jednak pamiętać, że spożycie alkoholu zwiększa apetyt, a zatem zwiększa ryzyko podjadania pomiędzy zaplanowanymi posiłkami. Powoduje to dostarczanie nadmiernych ilości kalorii w ciągu dnia, a co za tym idzie – utratę kontroli nad deficytem kalorycznym. W ten sposób można łatwo zaprzepaścić efekty diety redukcyjnej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje starania nie pójdą na marne, zamów catering dietetyczny. Wariant redukcyjny diety ketogenicznej pomoże Ci zrzucić nadprogramowe kilogramy bez szkody dla zdrowia. Pamiętaj, żeby przed doborem odpowiedniego menu skonsultować się z dietetykiem, który dokładnie określi zapotrzebowanie energetyczne Twojego organizmu i pomoże dobrać najlepszą dietę.
Sprawdź także: Duszone żeberka ze szpinakiem – keto przepis
Alkohol a kalorie – jak liczyć kalorie w napojach wyskokowych?
Jednym z często pomijanych aspektów alkoholu jest jego kaloryczność. 1 gram czystego alkoholu zawiera 7 kalorii, co czyni go bardziej kalorycznym niż białko (4 kcal/1 g) i tylko nieco mniej kalorycznym niż tłuszcze (9 kcal/1 g). Przykładowo:
- 1 kieliszek wódki, ginu, rumu lub tequili (50 ml) zawiera około 100–110 kalorii,
- 1 kieliszek wytrawnego wina (150 ml): 120–130 kalorii,
- mała butelka niskowęglowodanowego piwa (330 ml): 90–100 kalorii.
Spożywanie napojów wyskokowych wiąże się nie tylko z dostarczeniem dużych ilości dodatkowej energii, ale także cukrów prostych. Nie ma obecnie alkoholi bez węglowodanów, dlatego należy zwracać uwagę na zawartość tego makroskładnika w trunkach.

Koktajle alkoholowe oraz drinki, oprócz wysokokalorycznego alkoholu zwykle zawierają dodatkowo duże ilości napojów słodzonych, soków owocowych lub syropów. Czyni je to nie tylko bombami wysokoenergetycznymi, ale także bombami węglowodanowymi – właśnie dlatego należy unikać tego rodzaju trunków w diecie ketogenicznej.
Jakie są potencjalne skutki uboczne spożywania alkoholu podczas diety keto?
W diecie ketogenicznej alkohol spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do szeregu niepożądanych reakcji. Najpopularniejsze to:
- obniżona tolerancja na alkohol – osoby na diecie keto mogą odczuwać działanie alkoholu szybciej i silniej. Jest to spowodowane zmniejszoną ilością glikogenu w organizmie, co wpływa na sposób, w jaki ciało metabolizuje alkohol;
- szybsze odwodnienie organizmu – dieta ketogeniczna, tak jak alkohol, ma działanie moczopędne. W efekcie oba czynniki prowadzą do szybszej utraty wody, a to z kolei może znacznie nasilać objawy kaca;
- zaburzenia równowagi elektrolitowej – na diecie keto ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów (sodu, potasu i magnezu). Alkohol może przyczyniać się do ich utraty i prowadzić do skurczów mięśni, bólu głowy czy osłabienia;
- wzrost łaknienia – spożycie dużych ilości alkoholu zwiększa apetyt, a osoby na diecie ketogenicznej mogą być bardziej podatne na pokusy żywieniowe, zwłaszcza na przekąski bogate w węglowodany, które mogą zaburzać produkcję ciał ketonowych.
Wpływ alkoholu na metabolizm tłuszczy na diecie ketogenicznej
Najważniejsze założenie diety ketogenicznej to ograniczenie podaży węglowodanów i zwiększenie udziału tłuszczów. Niewielkie ilości glukozy stymulują powstawanie w wątrobie ciał ketonowych z cząsteczek tłuszczu, które pełnią funkcje paliwa energetycznego dla komórek organizmu.

Spożycie alkoholu osłabia procesy produkcji ketonów oraz hamuje spalanie tłuszczu na rzecz detoksykacji organizmu. Może to spowodować odkładanie się tkanki tłuszczowej i w konsekwencji przybieranie na wadze.
Sprawdź także: Dieta niskowęglowodanowa – kompletny przewodnik
Jakie alternatywy dla tradycyjnych napojów alkoholowych są polecane na diecie keto?

Jeśli jesteś na diecie ketogenicznej, ale nie chcesz rezygnować z napojów wyskokowych, (np. na imprezach okolicznościowych) staraj się wybierać:
- drinki na bazie czystych alkoholi z dodatkiem mięty, bazylii, cytryny, napojów bez cukru,
- kombuchę bez cukru – jest to fermentowany napój herbaciany, który zawiera niewielką ilość alkoholu,
- napoje bezalkoholowe lub o niskiej zawartości cukrów prostych bez dodatku czystego alkoholu.