HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
jak wytrwać na diecie
31.08.2020

Jak wytrwać na diecie?

Odchudzanie i droga do wymarzonej sylwetki to często trudny i długotrwały proces. Samo przejście na dietę nie jest gwarancją sukcesu – na pierwsze efekty czasem trzeba poczekać nawet kilka tygodni, przez co najbardziej niecierpliwe osoby mogą łatwo się zniechęcić. Zdarza się też, że po utracie paru kilogramów zaczynamy pozwalać sobie na drobne odstępstwa od diety, które prowadzą nas do powrotu do starych nawyków żywieniowych. W tym artykule znajdziesz kilka porad na temat tego, jak skutecznie przeprowadzić odchudzanie i jak wytrwać na diecie, by na długo móc cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką.

NIE dla głodówek

Spożywanie zbyt małej ilości kalorii, to jedna z najczęstszych przyczyn tego, że nie udaje nam się wytrwać na diecie. Żeby dowiedzieć się, jaką kaloryczność powinien mieć Twój dzienny jadłospis, oblicz swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, a następnie od otrzymanej wartości odejmij około 300 kcal. Dzięki temu podczas odchudzania nie będzie towarzyszyło Ci ciągłe uczucie głodu, osłabienia i zmęczenia, a redukcja tkanki tłuszczowej przebiegnie w odpowiednim tempie, które uchroni Cię przed wystąpieniem efektu jo-jo.

Jedz to, co lubisz

Dieta redukcyjna wcale nie musi oznaczać konieczności odmawiania sobie wszystkich ulubionych smakołyków. Wystarczy, że wybierzesz ich zdrowsze odpowiedniki. Postaraj się ograniczyć sklepowe słodycze i słone przekąski i spróbuj przygotować w domu ich dietetyczne wersje. Zdrowe jedzenie to nie tylko gotowane warzywa i mięso. Zacznij eksperymentować w kuchni i baw się smakami – na pewno odkryjesz połączenia, które przypadną Ci do gustu i będziesz jeść je z przyjemnością. Jeżeli natomiast gotowanie nie sprawia Ci przyjemności, możesz zastanowić się nad zamówieniem cateringu dietetycznego. W diecie pudełkowej każdego dnia znajdziesz zestaw pysznych i zdrowych potraw, które pomogą Ci w skutecznym odchudzaniu.

jak wytrwać na diecie

Jeśli zdarzy Ci się wpadka – wróć na dobre tory

Wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych może zająć sporo czasu i wymaga zazwyczaj dużo silnej woli oraz cierpliwości. Często zdarza się, że będąc na diecie redukcyjnej, nie potrafimy odmówić sobie ulubionych łakoci i sięgamy po niezaplanowany w jadłospisie smakołyk: ciastko, batonika czy chipsy. To normalne! Nawet jeśli ulegniesz pokusie i zjesz coś niezdrowego, nie zaprzepaścisz osiągniętych efektów. Nie poddawaj się i nie miej wyrzutów sumienia. Po prostu wróć na dobre tory i kontynuuj swoją dietę. Im bardziej zagłębisz się w temat zdrowego odżywiania, tym rzadziej będziesz mieć ochotę na podjadanie, dlatego uzbrój się w cierpliwość.

Odchudzanie wiąże się często z wieloma wyrzeczeniami i koniecznością zmiany wielu złych nawyków. Przygotuj się na to, jeśli marzysz o utracie kilku nadprogramowych kilogramów. Żeby wytrwać na diecie, pomocny może okazać się dokładny plan działania oraz urozmaicony jadłospis, w którym nie zabraknie Twoich ulubionych posiłków. Możesz także znaleźć sobie towarzysza, który ma podobny cel, żeby wzajemnie się motywować.

×