HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
jedzenie po treningu
06.12.2019

Co jeść po treningu? Jedzenie po wysiłku

Aktywność fizyczna często idzie w parze ze zdrowym odżywianiem. Regularne treningi o umiarkowanej intensywności to obok zbilansowanej diety klucz do tego, by móc cieszyć się zgrabną sylwetką i jędrnym ciałem. Jednak równie ważne, co sam wysiłek jest to, co jemy bezpośrednio po nim. Odpowiedni posiłek potreningowy umożliwia skuteczną regenerację organizmu i sprawia, że efekty ćwiczeń są szybciej widoczne. Z tego artykułu dowiesz się, co jeść po treningu, żeby otrzymać wymarzone rezultaty i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Wysiłek – posiłek

Pomijanie posiłków po treningu to jeden z największych błędów w odchudzaniu. Nasz organizm traktuje aktywność fizyczną jako sytuację stresową, która wiąże się z katabolizmem i rozpadem białek budujących mięśnie. Proces ten nie ustanie wraz z zakończeniem sesji treningowej, o ile nie dostarczymy sobie odpowiednich składników odżywczych. Zjedzenie posiłku składającego się głównie z węglowodanów i białka zahamuje katabolizm i uchroni nas przed niepożądaną utratą tkanki mięśniowej. Umożliwi także odnowienie rezerw energetycznych i wspomoże regenerację oraz rozwój siły i masy mięśniowej.

Co jeść po treningu?

Posiłek potreningowy powinien być przede wszystkim bogaty w białko i węglowodany. Po wysiłku fizycznym dobrze jest wybrać łatwo przyswajalne cukry proste, które pozwolą nam szybko naładować „wewnętrzne akumulatory”. Może być to na przykład dojrzały banan, ryż, makaron lub pieczywo. Białko niezbędne jest do tego, by zatrzymać procesy kataboliczne i utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Bogate źródła białka to na przykład drób, ryby, jaja i produkty mleczne. Osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej mogą sięgnąć natomiast po warzywa strączkowe, tofu, orzechy lub nasiona konopi.

co jeść po treningu

Niezależnie od tego, o jakiej porze dnia ćwiczymy, powinniśmy zjeść coś najlepiej w ciągu godziny od zakończenia sesji treningowej. Nawet, jeśli Twój trening odbywa się późnym wieczorem, nie obawiaj się tego, że spożyte węglowodany odłożą się przez noc w postaci tkanki tłuszczowej. To już dawno obalony mit – Twój organizm wykorzysta je na regenerację, a dzięki temu będziesz mieć więcej siły i energii. Oczywiście ważne jest to, żeby przestrzegać swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli starasz się schudnąć, zadbaj o to, by spożywać około 200-400 kcal mniej niż spalasz w ciągu dnia.

Przykładowe posiłki potreningowe

Jako posiłek po treningu świetnie sprawdzą się na przykład:

  • ryż z grillowaną piersią kurczaka i duszonymi warzywami,
  • omlet z owocami,
  • koktajl z dojrzałego banana, napoju roślinnego i nasion konopi,
  • makaron ryżowy z marynowanym tofu i warzywami,
  • razowe pieczywo z humusem i pomidorem,
  • makaron z tuńczykiem.

Pamiętaj, że zarówno zbilansowana dieta, jak i regularna aktywność fizyczna są niezbędne do tego, by osiągnąć szczupłą sylwetkę i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli ćwiczysz, nie zapominaj o bogatych w białko i węglowodany posiłkach potreningowych – dzięki nim wspomożesz regenerację organizmu i zapobiegniesz utracie masy mięśniowej.

×