21.03.2024

Dieta ryżowa – zasady diety, efekty i przykładowy jadłospis

Miska z białym ryżem

W internecie wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytania: ile można schudnąć na diecie ryżowej, z czym jeść wafle ryżowe na diecie, jak wygląda dieta na ryżu i jak skomponować tygodniowy jadłospis diety ryżowej. Czy jednak odchudzająca dieta ryżowa to dobre rozwiązanie dla zdrowia? Jakie są efekty diety ryżowej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na czym polega ten sposób żywienia i czy dieta na ryżu przynosi rezultaty. 

Spis treści:

  1. Dieta ryżowa – zasady i efekty
  2. Dieta ryżowa – rodzaje
  3. Wskazania do stosowania diety ryżowej
  4. Przykładowe menu na diecie ryżowej

Dieta ryżowa, a właściwie Program Diety Ryżowej został opracowany w 1939 roku przez niemieckiego lekarza Waltera Kempnera. Lekarz ten prowadził pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością nerek i zastosował u nich posiłki składające się wyłącznie z białego ryżu (około 250–300 g/dzień) i owoców. W diecie stosowano także w mniejszych ilościach soki, biały cukier i suplementy diety (np. witaminy z grupy B). Zakazane na diecie ryżowej były: warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja nasiona roślin strączkowych. Wśród efektów lekarz zaobserwował u pacjentów szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i poprawę wydolności nerek. Wyniki tego eksperymentu były tak zaskakujące, że wielu doświadczonych lekarzy podejrzewało go o zafałszowanie danych. Obecnie osoby stosujące dietę ryżową  twierdzą, że jet to szybki sposób na utratę masy ciała1.

ciśnieniomierz

Dieta ryżowa to rodzaj diety wysokowęglowodanowej, w której ryż jest głównym źródłem energii. Istnieje wiele wersji tego modelu żywienia, ale w każdym zaleca się spożywanie dużej ilości ryżu (brązowego lub białego) i ograniczanie innych składników odżywczych (tłuszczu i białka). Niektóre wersje diety ryżowej pozwalają na spożywanie warzyw i owoców, ale zazwyczaj w umiarkowanych ilościach.

brążowy i biały ryż

Dieta ryżowa jest nieurozmaicona, dlatego może prowadzić do niedoborów składników odżywczych (zwłaszcza białka i tłuszczu), witamin i składników mineralnych. Może być szczególnie uboga w witaminy z grupy B, witaminę C, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E, K, żelazo, cynk, jod, magnez. Z pewnością jej stosowanie nie jest korzystne dla zdrowia. Dieta ta jest także uboga w błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty. Jest to bardzo restrykcyjna dieta odchudzająca, która nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. 

Długotrwałe stosowanie diety ryżowej może osłabiać organizm, powodować utratę masy mięśniowej i zwiększać ryzyko osteoporozy. Stosowanie tego rodzaju restrykcyjnych diet to szybka droga do efektu jo-jo, co z pewnością będzie zniechęcało do podejmowania kolejnych prób odchudzania. Żeby schudnąć na stałe, bez szkody dla organizmu, warto zadbać nie tylko o okazjonalne, krótkotrwałe zdrowe odżywianie na wakacjach, ale o stosowanie zbilansowanej, wartościowej diety na co dzień.

zbilansowany posiłek

Dieta ryżowa jest też bardzo monotonna, dlatego trudno jest wytrwać na niej przez dłuższy czas. Warto także podkreślić, iż nadmiar ryżu w diecie może być szkodliwy, ze względu na zawarty w nim arsen (pierwiastek zaliczany do grupy metali ciężkich), który przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem został uznany za rakotwórczy dla człowieka. Arsen w żywności może występować w formie organicznej (np. w rybach) i nieorganicznej (np. w ryżu). Szczególnie forma nieorganiczna jest niebezpieczna dla zdrowia. W zwyczajowej diecie spożywanie produktów ryżowych i ryżu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak dieta oparta na samym ryżu może stwarzać zagrożenie zatrucia tym pierwiastkiem2

Istnieje wiele lepszych metod na poprawę zdrowia. W trosce o dobrostan organizmu i prawidłową pracę mózgu możesz wprowadzić na przykład zasady diety mind

Cztery białe miski z różnym typem ryżu

Czy jedząc ryż, można szybciej pozbyć się tłuszczu? Niestety spożywanie ryżu nie ma magicznego działania. W odchudzaniu ważne jest bowiem utrzymanie ujemnego deficytu kalorycznego. Ryż może być składnikiem jadłospisu redukcyjnego, jednak sukces zależy od utrzymywania deficytu kalorycznego. Jeśli chcesz schudnąć bez negatywnych konsekwencji dla organizmu i utrzymać mniejszą masę ciała na dłużej niż kilka tygodni, zdecyduj się na catering dietetyczny dopasowany do Twoich potrzeb. Tylko zbilansowany, odżywczy jadłospis może pomóc w redukcji wagi, bez szkody dla organizmu.

catering dietetyczny

Dieta ryżowa – rodzaje

Dawniej dieta ryżowa (określana jako Program Diety Ryżowej) była eksperymentalnie stosowana jako metoda leczenia nadciśnienia tętniczego i niewydolności nerek. Obecnie jednak stanowi dla wielu osób sposób na szybką redukcję masy ciała lub „oczyszczenie” organizmu z toksyn.

W rzeczywistości jednak bazowanie na jakimkolwiek jednym produkcie – nawet o bardzo cennych właściwościach zdrowotnych – nigdy nie jest zdrowe.  Żadna dieta, która radykalnie wyklucza większość składników, nie będzie zbilansowana. Przykładowo powody, dlaczego warto jeść jabłka, tracą znaczenie, gdy ograniczy się inne wartościowe produkty i walory zdrowotne zostaną przyćmione przez negatywne konsekwencje braku zbilansowania. W internecie można znaleźć przeróżne rodzaje diety ryżowej np. dietę ryżową 5-dniową, 7-dniową dietę ryżową czy oczyszczającą dietę ryżową, ale nie zaleca się stosować żadnej z nich.

Sprawdź także: Ukryci wrogowie wakacyjnej formy

Wskazania do stosowania diety ryżowej

Nie ma żadnych wskazań co do stosowania diety ryżowej. Z pewnością nie powinna ona stanowić sposobu leczenia nadciśnienia tętniczego czy chorób nerek. Nie istnieją rzetelne badania naukowe, które potwierdzałby skuteczność tego rodzaju terapii. Oczyszczająca dieta ryżowa nie powinna być także sposobem na utratę masy ciała czy poprawę zdrowia. Wśród dietetyków i lekarzy opinie o diecie ryżowej nie są pochlebne. Dieta oparta na ryżu jest bardzo restrykcyjna i niezbilansowana, przez co może zaszkodzić organizmowi.

Sprawdź także: Rola węglowodanów w diecie

Zdjęcie dłoni wysypujących ryż biały na stos

Przykładowe menu na diecie ryżowej

Przykładowy jadłospis diety ryżowej dla odchudzających się może wyglądać następująco: 

Dzień 1

Śniadanie: ryż z owocami np. borówkami, malinami, truskawkami

ryż z borówkami, malinami, truskawkami

II śniadanie: surówka z ryżem i pomidorem

Obiad: risotto z papryką, kurczakiem i szczypiorkiem

Podwieczorek: ryż na mleku z jabłkiem i orzechami nerkowca

Kolacja: mięso mielone z kurczaka z ryżem 

Dzień 2

Śniadanie: ryż na mleku ryżowym z jabłkiem i cynamonem

II śniadanie: wafle ryżowe 

Obiad: ryż ze szczypiorkiem i indykiem, lekkostrawna sałatka z cukinią

Podwieczorek: wafle ryżowe z dżemem

Kolacja: ryż z ciecierzycą i brokułem

ryż z ciecierzycą i brokułem

Dzień 3

Śniadanie: ryż z jajkiem i szczypiorkiem

II śniadanie: wafle ryżowe

dwa wafle ryżowe

Obiad: ryż z dorszem i kalafiorem

Podwieczorek: wafle ryżowe z truskawkami

Kolacja: ryż z zielonym groszkiem i cukinią

Dzień 4

Śniadanie: ryż z fasolką

ryż z fasolką

II śniadanie: wafle ryżowe z marmoladą

Obiad: ryż z papryką i kurczakiem

Podwieczorek: wafle ryżowe 

Kolacja: ryż z indykiem i cukinią

Dzień 5

Śniadanie: ryż na mleku z jagodami

ryż na mleku z jagodami

II śniadanie: wafle ryżowe

Obiad: ryż z mięsem mielonym i fasolą

Podwieczorek: wafle ryżowe 

Kolacja: ryż z kapustą i marchewką

Jak widać, przepisy diety ryżowej nie należą do różnorodnych. Ryż stanowi bazę każdego posiłku, dlatego bardzo szybko można zniechęcić się do spożywania takich dań. 5- dniowa dieta ryżowa może stanowić nie lada wyzwanie, a dłuższe stosowanie tego typu diet może przyczyniać się do znacznego osłabienia organizmu.

Bibliografia:

  1. Estes EH, Kerivan L., An archaeologic dig: a rice-fruit diet reverses ECG changes in hypertension, J Electrocardiol 2014;47(5). 
  2. Mania M. i wsp., Exposure assessment of the population in Poland to the toxic effects of arsenic compounds present in rice and rice based products, Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 2017;68(4).

 

Składniki do diety wysokotłuszczowej: mięso i olej
Porady dietetyka
10.04.2024

Dieta wysokotłuszczowa – zalecenia, efekty oraz jadłospis

W standardowej, zdrowej i prawidłowo zbilansowanej diecie tłuszcz stanowi ok. 1/3 wszystkich kalorii. Jeszcze parę lat temu królował mit, że to właśnie tłuszcz odpowiada za gromadzenie się tkanki tłuszczowej, więc wiele odchudzających się osób ograniczało ten składnik w diecie. Na szczęście obecnie tłuszcz nie wzbudza już lęku, a niezwykle popularne stały się diety wysokotłuszczowe. Jakie są zalecenia i efekty diety bogatej w tłuszcze i czy taki sposób żywienia ma sens?

Dieta wysokotłuszczowa – zalecenia, efekty oraz jadłospis
Jedzenie i waga (dieta 800 kcal)
Przepisy, Ciekawostki
09.04.2024

Dieta 800 kcal – na czym polega? Efekty oraz przykładowy jadłospis

Dieta 800 kcal to restrykcyjny plan żywieniowy, który zyskał popularność jako sposób na szybką utratę wagi. Jego podstawą jest przede wszystkim drastyczne ograniczenie dziennej liczby kalorii. Czy taka dieta faktycznie działa? Jak wpływa na zdrowie i czy pomaga schudnąć w zdrowy i zrównoważony sposób? Sprawdzamy.

Dieta 800 kcal – na czym polega? Efekty oraz przykładowy jadłospis
Dietetyczka rozpisuje dietę
Ciekawostki
08.04.2024

Dieta zgodna z grupą krwi – jak wygląda w praktyce?

Każdego roku pojawiają się setki nowych teorii dotyczących tego, co jeść, aby szybko schudnąć, być zdrowszym i pełnym energii. Dietetycy wciąż zastanawiają się, dlaczego osoby, które szukają odpowiedzi na te i podobne pytania, nie przyjmują do wiadomości jednego słusznego rozwiązania — pełnowartościowej diety. Jakiś czas temu, na fali popularności dziwnych strategii dla zdrowia, pojawiła się dieta zgodna z grupą krwi. Czy faktycznie ma sens? Sprawdźmy!

Dieta zgodna z grupą krwi – jak wygląda w praktyce?

Sprawdź, jak smaczne może być odchudzanie

Catering dietetyczny WygodnaDieta.pl pozwala nie tylko tracić zbędne kilogramy, ale też jeść smacznie i zdrowo.

Wygodnadieta.pl (my) korzystamy z cookies i innych podobnych technologii
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cookies, zapiszemy w Twoim urządzeniu cookies i inne pliki (ogólnie cookies) analityczne i marketingowe... więcej (w celu profilowanego marketingu). Jeśli odrzucisz wszystkie - zapiszemy tylko cookies techniczne, niezbędne dla działania naszych stron. Cookies możesz też ustawić samodzielnie (Ustawienia). Używamy cookies zgodnie z Polityką prywatności,... więcej
Ustawienia
Akceptuję