HACCP – Certyfikat messenger
Infolinia: 22 730 00 69 22 723 31 87 22 110 50 88
post dąbrowskiej zasady
10.07.2020

Post dr Dąbrowskiej - zasady, etapy, efekty

Post Dąbrowskiej, głodówka lecznicza, dieta owocowo-warzywna. Program żywieniowy opracowany przez dr Ewę Dąbrowską ma swoich przeciwników i zwolenników. Na czym polega ta dieta? Co można jeść, a czego nie wolno? I czy to na pewno dieta odchudzająca? Przekonaj się, czy dieta warzywno-owocowa powstała właśnie z myślą o Tobie.

Jakie są założenia postu dr Dąbrowskiej?

Zwolennicy diety dr Dąbrowskiej wierzą, że odpowiednie odżywianie to podstawa zdrowia, ponieważ:

 • organizm ludzki posiada naturalną zdolność do samoleczenia (Vis mediatrix naturae), pod warunkiem, że damy mu na to szansę,
 • to nie wiek, a niewłaściwe produkty w codziennej diecie mają właściwości chorobotwórcze,
 • wszelkie choroby cywilizacyjne to wynik złych nawyków żywieniowych: przejadania się, spożywania zbyt dużej ilości białek i tłuszczów zwierzęcych oraz cukru.

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Choć wiele osób kojarzy ją wyłącznie z dietą owocowo-warzywną, stanowi ona jedynie to wstęp do kolejnego etapu, którym jest zmiana przyzwyczajeń i rezygnacja z tego, co szkodzi. Według dr Dąbrowskiej, przyjmowanie leków na przewlekłe choroby nie wystarczy, by zapewnić sobie naprawdę dobre samopoczucie.

Dieta Ewy Dąbrowskiej: post to początek

Pierwszy etap trwa minimum 10, maksymalnie 40 dni. Jego optymalna długość to 6 tygodni. Wartość kaloryczna przyjmowanych w ciągu doby posiłków to ok. 500 kcal. W tym czasie spożywa się jedynie potrawy z owoców i warzyw: surówki, zupy i soki. Można dodawać do nich zioła i szczyptę soli, wykluczone są jednak dodatki takie jak: śmietana, mleko, masło czy cukier. Nie ma mowy o żadnym mięsie, słodyczach, kawie czy herbacie. Na tym etapie należy rezygnować również z:

 • ziemniaków,
 • warzyw strączkowych (fasola, groch, soczewica, soja, ciecierzyca),
 • zbóż, pieczywa, makaronów, kasz, etc.

Bywa, że faza oczyszczająca jest bardzo trudna, mogą jej towarzyszyć dokuczliwe bóle głowy, osłabienie i uczucie głodu. Objawy utrzymują się przez pierwsze 2-3 dni, ale - jak podkreśla sama dr Dąbrowska - potem jest już tylko lepiej. Należy liczyć się też z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które również mijają z czasem.

Po pierwszym etapie następuje kolejna faza, która zakłada dostarczanie do 2000 kcal na dobę i rezygnację z:

 • białej mąki i ryżu (należy wybierać pełnoziarniste pieczywo i makarony),
 • cukru (na rzecz miodu, bakalii i słodkich świeżych owoców),
 • mleka (dr Dąbrowska pozwala jedynie na zsiadłe mleko, kefir lub jogurt),
 • mięsa, zwłaszcza tłustego i wędzonego,
 • potraw długo gotowanych oraz smażonych przy użyciu tłuszczów zwierzęcych.

Dr Dąbrowska zaleca powtarzanie pierwszego etapu diety co kilka - kilkanaście miesięcy. Regularne oczyszczanie organizmu pozwala, jej zdaniem, na odkrycie zupełnie nowej jakości życia.

post dąbrowskiej

Dieta owocowo-warzywna: sprawdź, czy jest dla Ciebie

Bardzo mało kalorii, brak tłuszczy oraz białka i węglowodanów - sporo kontrowersji budzi zwłaszcza pierwszy etap diety, choć ma również swoich zwolenników. Sama dr Dąbrowska podkreśla, że jej post nie jest dla wszystkich. Nie stosuj owocowo-warzywnej diety jeśli:

 • jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
 • w najbliższym czasie czeka się operacja,
 • Twój organizm jest wyniszczony przewlekłymi chorobami jak np. nowotwór, anemia, cukrzyca wymagająca podawania insuliny czy nadczynność tarczycy lub leczysz się na zaburzenia lękowe, depresję, anoreksję, bulimię i inne),
 • Twój organizm jeszcze się rozwija,
 • prowadzisz aktywny tryb życia.

Możesz rozważyć skorzystanie z diety dr Dąbrowskiej, jeśli:

 • masz za duży poziom złego cholesterolu,
 • cierpisz z powodu stłuszczenia wątroby, miażdżycy, bólu stawów, nadciśnienia, kamicy nerkowej, choroby wrzodowej, astmy, chorób skóry,
 • jesteś osobą otyłą i masz złe nawyki żywieniowe.

Czy post Dąbrowskiej odchudza?

Zmiana trybu życia skutkuje spadkiem wagi, lecz jest to związane raczej z pozbyciem się nadmiaru wody niż redukcją tkanki tłuszczowej. Po zastosowaniu diety należy stopniowo wprowadzać do diety posiłki oparte nie tylko na owocach i warzywach. Uwaga, postu owocowo-warzywnego nie wolno wydłużać - ani z myślą o utracie kolejnych kilogramów, ani z innych względów.

Zdrowe i bezpieczne odchudzanie bez efektu jojo może być efektem jedynie właściwie zbilansowanej diety. Jeśli naprawdę chcesz pożegnać zbędne kilogramy , zastosowanie diety dr Dąbrowskiej możesz potraktować jedynie jako wstęp do trwałej zmiany swoich nawyków żywieniowych. Zapraszamy do konsultacji z naszymi dietetykami i skorzystania z oferty, która pomoże Ci zdrowo schudnąć. Jeśli marzysz o szczupłej sylwetce, nie narażając organizmu na niedobór makro- i mikroelementów - mamy dla Ciebie więcej niż jedną propozycję!

×